Perçinleme Yöntemi ve Perçin Nedir?

Perçinleme

Perçinleme Yöntemi ve Perçin Nedir?

Perçin, metal malzemelerin kalıcı olarak birleştirilmesi için kullanılan başlı pim veya cıvata türüdür. Özellikle 1950'lerden itibaren çelik yapıların birleştirilmesinde sıkça tercih edilmiştir. Perçinleme işlemi sırasında pimin dış ucu dövülerek ezilir ve bu şekilde bir "kapama başı" oluşturulur. Bakır, pirinç, alüminyum, demir veya çelikten yapılan küçük perçinler soğukken uygulanabilirken, büyük demir ve çelik perçinlerin etkili ve hızlı bir şekilde sıkıştırılabilmesi için ısıtılmaları gerekmektedir.

Makineli perçinlemede genellikle pres veya dönel perçinleme makinesi kullanılır. Presli perçinlemede, perçin tek bir darbeyle deliğe sıkıştırılıp başı ezilirken; dönel perçinleme makinesinde sert çelikten yapılmış merdaneler pim kuyruğunu döndürerek perçini sabitler ve başını sıkıştırır. İnşaat sektöründe kullanılan perçinleme makineleri arasında taşınabilir pnömatik çekiçler ve sabit veya taşınabilir hidrolik perçin presleri bulunur.

Perçin Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Perçinler, baş ve kuyruk yapılarına göre farklı tiplerde üretilir. En yaygın tipleri şunlardır: Gömme başlı perçin, levhaya açılan konik yuvaya yerleştirilir; yuvarlak başlı perçin; havşa başlı perçin, eğimli kenarlı ve düz tepeli; konik başlı perçin, eğimli kenarlarının tepede sivri bir uçta birleşmesiyle karakterize; ve ince düz başlı perçin. Çatallı perçinler, özellikle kayış bağlama işlerinde kullanılır ve ince başlıdır, ancak kuyruk bölümü iki ayrı kola ayrılıp alt tarafa doğru bükülebilir. Günümüzde, kazan ve diğer sac levha bağlantılarında genellikle gaz veya elektrik kaynağı tercih edilirken, inşaatlardaki kiriş ve kolon gibi yapısal bağlantılarda da perçin kullanımı elektrik kaynağına yerini bırakmıştır.

Özellikle uçak kanatlarının alüminyum kaplanması gibi, perçin ucunun bağlantı yerine girmesi zor olduğu durumlarda patlamalı perçinler kullanılır. Bu perçinler, içinde çok az miktarda patlayıcı madde barındırır.

Yorum Gönder

To Top