Hayatınızı Değiştirecek 12 Mutluluk Reçetesi

Mutluluk Reçetesi

Mutluluğa ulaşmak, bazen sözde olduğundan daha zor olabilir. Ancak, hayatınızı memnuniyet ve neşe ile dolduracak bazı mutluluk reçeteleri mevcuttur.

Hayatın iniş ve çıkışları, sizi mutlu bir hayattan sapıtmaya sevk edebilir. Mutsuzluk bazen kafanıza yerleşerek hayatınızdaki mutluluğu gölgeleyebilir. Bu durumlarda, tarafsız bir gözle durumu gözlemleyebilirsiniz. Sanki içinde yüzdüğünüz suların dışına çıkıp, hayatınızı bir kol mesafesinde tutarak, nehir kıyısından mutluluğun sizden nasıl uzaklaştığını daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Bu, uygulaması zor olsa da aradığınız mutlu yaşamın reçetesini oluşturan 15 temel reçeteyi incelemenizde fayda var:

1. Öz-Merhameti Geliştirin.

Yapılan araştırmalar, hata yapmanız, teslim tarihinizi kaçırmanız ya da başarısız olmanız durumunda, kendinize sağlıklı bir öz-şefkat dozu sunmanın mutluluğunuzu artırdığını gösteriyor. Bir yanlışın ardından kendinize sert davranmak yerine, kendinizi desteklemek, toparlanma şansınızı artırır.

Bir engelle karşılaştığınızda kendinize karşı empati göstermek, sizi yeniden başlamak için motive eder. Kendinizi ne kadar çok öz-şefkatle desteklerseniz, başkalarına karşı o kadar çok empati kurmanız beklenir.

Bu yüzden kendinize karşı nazik olun; kendinizle konuşun, kendinize moral verin ya da olumlu bir onaylayıcı ifade kullanın. Bir projeyi tamamladığınızda, başarılı bir aşamaya vardığınızda veya bir hedefe ulaştığınızda, kendinizi ödüllendirin.

2. Yüksekleri ve Düşükleri Eşit Bir Şekilde Kutlayın.

Hayatınızdaki başarıları ve övgüleri kutlayın, ancak bu yüksek anları, düşüşlerden daha fazla önemsemeyin ve düşüşleri yükselişlerden daha fazla ciddiye almayın.

Hayatın zorunlu iniş çıkışlarından kaçındığınızda ve bu iniş çıkışları eşit bir şekilde karşıladığınızda, olumsuz etkilerden daha az etkilenirsiniz. Zor koşullar altında bile, hayatınızı istediğiniz yönde yönlendirebilir, aradığınız mutluluğu ve başarıyı bulabilirsiniz.

3. Sert Bir Post Yetiştirin.

Karakter, 99 başarısızlıktan sonra 100. denemede başarıya ulaşmak için gösterilen sebat ve duygusal dayanıklılıktan oluşur. Kalın bir cilt geliştirmek, bir görevi tamamlamak, bir projeyi bitirmek veya hedefinize ulaşmak kadar önemlidir.

Gerçekte, dayanıklılığınızı geliştirmek, hayatınızdaki diğer tüm eylemlerden daha güçlü bir karakter özelliği olabilir. Başarısız olmadınız, sadece bıraktınız. Bu yüzden atmayı düşündüğünüz havluyu alın, yüzünüzdeki teri silin ve oyuna geri dönün.

4. Merdiven Basamakları Oluşturun.

Negatif tutumunuzu kontrol edin. İşler ters gittiğinde şikayet etmek, sorunları çözmez ve sadece mutsuzluğu artırır.

Zorluklar ve kötü haberlerle başa çıkmak için kutularınızı istifleyerek toparlanmayı öğrenin. Durumları abartmaktan kaçının; kayıpların içindeki kazanımları ve olumsuz durumların iyi yanlarını arayın; soruna değil, çözüme odaklanın; meydan okumanın içindeki fırsatları belirleyin, engellerden geri adım atın ve bunları nasıl basamak taşlarına dönüştürebileceğinizi düşünün.

mutluluk

5. Boynunuzu Çıkarın.

Bilinmeyenden kaçmak yerine, alışılmadık ve beklenmedik olana doğru adım atın. Bu, hayatın paradokslarından biridir. Konfor alanınızın dışına çıkarak, risk almak ve yeniliği kucaklamak, aslında daha fazla heyecan ve mutluluk sağlar. Kendi saklandığınız yerleri belirleyin ve cesurca adım atın.

Sınırlarınızı zorlayın: Kendi sınırlarınızı ne kadar genişletebileceğinizi keşfedin. Heyecan verici yeni deneyimler için hangi öngörülemeyen köprülerden atlayabilirsiniz? Hayatın sunduğu fırsatları yakalamak için ne kadar uzanabilirsiniz? Bu sorular, hayatınızda yeni ve heyecan verici yollar keşfetmenize yardımcı olabilir.

6. Gerçeğinizi Yaşayın.

Sevdiklerinizle paylaşmayacağınız hiçbir şeyi yapmayın. Hiç kimsenin bilemeyeceği bir şey olsa bile, sen bileceksin. Ve kendi teninde kendinle yaşamak zorundasın.

Eylemleriniz ne olursa olsun, dürüstlük ve huzur içinde bir hayat yaşamak için kişisel değerlerinizle uyumlu olduğundan emin olun.

7. Kalp Sesinizi besleyin.

Başınızdan kalbinize giden 18 inçlik yolculuk, hayatınızdaki en zorlu ama en değerli yolculuktur. Kendinizi başkalarının, hatta size zarar vermiş kişilerin yerine koyabilme ve onların perspektifini anlayabilme yeteneği zordur, ancak son derece güçlüdür.

Empati, sizi başkalarına bağlar, daha şefkatli bir insan haline getirir ve sizi dar görüşlülükten ve aceleci yargılardan uzaklaştırır. Kalbinizin sesi, öfke ve hayal kırıklıklarını yatıştırır ve karşınızdaki herkesin, sizin gibi, kendi iç mücadeleleriyle yüzleştiğini anlamanıza yardımcı olur.

8. Aydınlatın.

Eğer çoğu insan gibiyseniz, hayatın sert zorlukları sizi mizahsız bir ciddiyete sürüklemiş olabilir ve gamsızlığı anlamsız veya sorumsuz olarak görebilirsiniz. Belki de gülmekten ve gülümsemekten suçluluk duyuyor, eğlenmeyi hak etmeden önce ağır işler yapmanız gerektiğine inanıyorsunuz.

Ancak unutmayın ki kahkaha mükemmel bir ilaçtır; vücut kimyanızı iyileştirir ve moralinizi yükseltir. Eğlenme ve hayatın mizahi yönüne bakmanın potansiyeli her yerde bulunur: Çocukların söylediği komik şeyler, bir arkadaşın yaptığı şaka veya kendi yaptığınız eğlenceli hatalar. Mutlu ve sağlıklı bir yaşamın anahtarı, günde en az bir defa kahkaha atabilmektir.

9. Gavelinizi Yere Bırakın.

Etkileşimde bulunduğunuz herkes gibi, sizin de iç sesiniz, hatalarınız için sizi eleştiren bir iç yargıç olabilir. Bu iç yargıç size ne kadar değersiz, bencil veya yetersiz olduğunuzu söyleyebilir. Yargılamak, dünyayı anlamlandırma biçiminizdir, ancak bu yargı acımasız olduğunda, mutsuzluğa yol açabilir.

Bir hedefe ulaşamadığınızda (ki bir gün başaracaksınız), kendinizi azarlamaktan veya aşağılamaktan kaçının. Yenilgiden sonra kendinize sert davranmak, mutluluğunuzu olumsuz etkiler. Kendinizi yargılamayı bırakın. Başarısız olmayı kabullenin ve hayal kırıklığından sonra, mutluluğunuzu artırmak için daha nazik ve destekleyici bir iç ses kullanın.

10. Belirsizlikle Rahatlayın.

Çoğu insan gibi, hayatta kalabilmek için kesinlik ve öngörülebilirliğe bağlılık duyuyorsanız, işlerin ne zaman ve nasıl gerçekleşeceğini bilmek istemeniz doğaldır. Ancak kesinlikler altüst olduğunda, bu durum mutluluğunuzu tehlikeye atabilir. Sorun şu ki, öngörülebilirliğe olan bu doğal ihtiyaç, hayatın iniş ve çıkışlarla dolu doğasıyla uyumlu değildir.

Zihniyetinizi esnek tutarak, belirli bir yaşam tarzı beklentilerinize bağlı kalmak ihtiyacınızı gevşetmeyi düşünebilirsiniz. Belirsizlikle barışık olmak, hayatın size atacağı kaçınılmaz eğri toplara karşı hazırlıklı olmanızı sağlar. Ve bu eğri toplar geldiğinde, koşullar ne olursa olsun yolunuzda sabit kalabilir ve mutluluğunuza devam edebilirsiniz.

11. İnsanları Memnun Etmekten Uzak Durun.

Hepimiz onaylanma ve takdir görme ihtiyacı hissederiz. Ancak, kendinizi herkesin beklentilerine göre şekillendirmeye çalışırsanız, kendinizi kaybedebilirsiniz. Mutluluğunuzun heykeltıraşı olduğunuzu düşünün. Büyük bir kil yığını önünüzdeyken, heykeltraş bıçağını başkalarına değil, kendi elinize alın ve neşenizi kendi gerçek şeklinizde yansıtın.

Kronik bir şekilde önce kendinizi kanıtlamaya çalışma ve son olarak kendinizi memnun etme alışkanlığından kurtulun. Önce kendinizi memnun etmeye, sonra kendinizi kanıtlamaya odaklanın. Ve başkalarının sizi küçümsemesine asla izin vermeyin; kendi değerinizi koruyun.

12. İyi Niyet Avcısı Olun.

Kendiniz hakkında söyledikleriniz kadar başkaları hakkında söylediklerinize de dikkat edin. Dedikodu, kötü ağızdan konuşma ve arkadan bıçaklama, sefil bir hayatın bileşenleridir. Öte yandan, iyi niyet ve ortak yarar için başkalarına yardım etmeye kendini adamış iyi bir vekilharç olmak bir mutluluk bumerangı yaratır.

13. Mikro Soğutucular oluşturun.

Yapılacaklar listenizin yanında her zaman mikro soğutucular şeklinde bir "olacaklar listesi" bulundurun. Yalnızca beş dakikalık bir yalnızlık, düşünme ve meditatif nefes alma, zorlukları dengeler, stresi azaltır, zihinsel berraklığı artırır ve fiziksel gerilimleri gevşetir.

Sakin bir zihin, kafanızdaki gelgitleri frenler ve onu zengin, yenilikçi ve mutlu düşüncelerle doldurur.

14. Bir Şükran Tutumu Olsun.

Odaklandığınız şey genişler. Sürekli daha fazlasını istemek, hayatınızdaki eksiklik duygusunu artırır ve mutlu olmak için daha fazla şeye ihtiyaç duymanıza neden olur. Mutluluğunuzun "gizli sosu", zaten sahip olduklarınıza şükran duymak ve bunu ifade etmektir. Araştırmalar, minnettarlığınızı ifade ettiğinizde, mutluluk seviyenizin yaklaşık %25 oranında artabileceğini gösteriyor.

Hayatınızı anlamlı ve değerli kılan her şey için - insanlar, durumlar, başarılar - minnettar olduğunuzu belirtmek, daha derin bir takdir ve artan mutluluk ve tatmin duygusuyla birlikte hayatınızı zenginleştirir.

15. Yine de Mutlu Olun.

Nazik olduğunuzda karşılaştığınız nankörlüğe rağmen, affedin ve nazik olmaya devam edin. Cömertliğiniz karşısında bazı insanlar faydacı davranabilir; onları bağışlayın ve cömertliğinizi sürdürün. Başarınız bazıları tarafından kıskançlıkla karşılanabilir; başarınıza devam edin ve onları affedin. İyilik yaptığınızda, bazıları niyetlerinizi sorgulayabilir; onları da bağışlayın ve iyilik yapmaya devam edin.

Mutluluğunuzu etkileyen insanlar da sizin gibi kusurlu insanlardır; onlar da ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan, aileleri, eşleri, çocukları veya arkadaşları tarafından sevilen kişilerdir. Eğer mutluysanız ve insanlar sizi aşağı çekmeye çalışıyorsa, hepsini affedin ve mutluluğunuzu koruyun.

Yorum Gönder

To Top