Endişeli Bir Bağlanma Tarzini İyileştirebilecek 3 Sağlıklı Alışkanlık

Endişeli Bir Bağlanma Tarzi

Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde, ebeveynlerimiz ve bakıcılarımızla kurduğumuz ilişkilerin kalıpları, yetişkin olduğumuzda başkalarıyla nasıl etkileşimde bulunduğumuzu büyük ölçüde etkiler.

Bağlanma teorisi kullanılarak, kendi bağlanma stillerimizi tanımlayabilir ve daha sağlıklı, uzun ömürlü yetişkin ilişkileri inşa etmeye başlayabiliriz.

Yetişkin ilişkilerde karşılaşılabilecek potansiyel sorunlardan bir tanesi, endişeli bağlanma stilidir.

İyi haber şu ki, endişeli bağlanma stilini düzelterek sağlıklı ve güvenli ilişkiler geliştirebiliriz.

Kaygılı bağlanma stilinin belirtileri nelerdir?

Bağlanma teorisi, ebeveyn ve bakıcı davranışlarının çocuklar üzerindeki etkisini inceleyen bir psikanalist ve psikiyatrist tarafından geliştirilmiştir.

Araştırma yoluyla dört farklı bağlanma stili tespit edilmiştir. Bunlar: endişeli, kaçıngan, dağınık ve güvenlidir.

Kaygılı bağlanma stili aşağıdaki özellikleri ve işaretleri içerir:

 • Düşük benlik değeri ve olumsuz benlik imajı
 • Partnere ve ilişkiye yüksek odaklanma
 • Yalnızken veya bir ilişkide değilken artan kaygı
 • Terk edilme korkusu
 • Partner için yeterince iyi olamama korkusu
 • Yapışkan ve muhtaç davranış
 • Partnerden sürekli olarak onay, güvence ve destek istemek
 • Sürekli yakınlık ihtiyacı
 • Partnere aşırı bağımlı
 • Öz kimlik, özerklik ve bağımsızlık kaybı

Bu özelliklerle ilgili davranışlar, tüm yetişkin ilişkilerinde bir kalıp oluşturur. Yakın partner ilişkilerinde daha belirgin olmakla birlikte, arkadaşlarla veya iş arkadaşlarıyla da ortaya çıkabilirler.

Ek olarak, endişeli bağlanma stili, yanlış partner seçimiyle sonuçlanan bireyler yaratma eğilimindedir.

Bu kişiler, genellikle bağımsız, mesafeli ve hem duygusal hem de fiziksel olarak partnerlerinden kopuk olan, kaçınmacı bağlanma stiline sahip insanlarla ilişki içerisinde bulunurlar.

Bu zararlı ilişkiler, kaçınmacı bağlanma stili gösteren birine umutsuzca bağlanan endişeli bağlanma stilinin bir özelliği olarak tanımlanır. Bu iki stil birbirleriyle uyumsuzdur.

İlişkilerde İyi Olan İnsanlarin 17 Sirri

Değişiklik Yapmak

Çocukken bağlanma stiliniz gelişirken, endişeli bağlanma stilinden güvenli bağlanma stiline geçmek için değişiklikler yapmak mümkündür.

Güvenli bağlanma stili şu şekilde karakterize edilir:

 • Yüksek benlik saygısı ve öz değer duygusu
 • Duyguları ifade etme ve sınırları belirleme yeteneği
 • Hem yakın ilişkiler hem de arkadaşlıklar geliştirmede kolaylık
 • Partneriyle duygusal/fiziksel yakınlığa değer verir ama aynı zamanda kendileri ve partnerleri için bağımsızlık konusunda da rahattırlar.
 • Bir ilişkide almak ve vermek normaldir
 • İnsanlarda iyiliği aramaya ve güvenle makul bir rahatlığa sahip olma eğilimindedir.
 • Dürüst, şefkatli ve başkalarına karşı hoşgörülü olmaya inanmak
 • Bir ilişkide rolleri paylaşma ve bir dereceye kadar sağlıklı bağımlılığa sahip olma konusunda rahat

Daha sağlıklı davranışlara geçmek, sorunu tanımak ve bir terapistle çalışmak ya da aynı dönüşümden geçen diğer kişilerle bir yakın çevreye (örneğin benim kabilem, Uyanma Kurtarma gibi) katılmakla başlar.

Bu süreç, geriye bakmayı ve erken çocukluktan beri var olabilecek kendinizle ilgili düşünce ve inançları ele almayı içerecektir.

Kaygılı bir bağlanma stilinden daha güvenli bir stile geçmek için geliştirebileceğiniz 3 alışkanlık.

1. Kendinizle barışık olun.

Tek bir kişi olarak rahat olmayı öğrenmek, yalnızca olumsuz düşünceleri ve mesajları pekiştiren ilişki döngüsünü kırmak için önemlidir.

2. Sağlıklı sınırlar geliştirin.


Duygularınızı ve hislerinizi olduğu kadar istek ve ihtiyaçlarınızı da ifade edebilmek, kendinizi yalnızca bir ilişkideki bir çiftin parçası olarak değil, özerk bir kişi olarak görmek önemlidir.

3. Öz değerinizi oluşturun.

Kişisel yeteneklerinize, hediyelerinize ve becerilerinize yönelik bir anlayış geliştirmek, daha pozitif ve gerçekçi bir benlik algısı ve değer duygusu oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Bu, kendinizi eşsiz, değerli ve önemli bir birey olarak kabul etmekte daha güçlü ve kendine güvenen bir hale gelmenize katkı sağlar.

Doğru partnerin seçilmesi de büyük önem taşır.

İdealde, kaygılı bağlanma stiline sahip bir birey, güvenli bağlanma stiline sahip bir partnerle ilişkide olmaktan fayda görür. Geri bildirime açık olmak, güvenmeyi öğrenmek, ilişkide alan yaratmak ve yapışkan ya da talepkar olma eğilimlerinden kaçınmak kritik öneme sahiptir.

Çift terapisti, iletişim becerilerinizi artırmak, duygusal ihtiyaçlarınızı ifade etme kabiliyetinizi geliştirmek, ilişki içindeki çatışmaları yönetme stratejileri oluşturmak ve iki partnerin birbirini nasıl destekleyeceğini keşfetmek için yardımcı olabilir.

Kaygılı bağlanma stiline sahip olanlar, kaçınmacı bağlanma stilini de tanıyabilmelidir. Bu, kaygılı bireyin kovaladığı ve kaçınmacı bireyin sürekli geri çekildiği, su ve yağ gibi karışmayan toksik ilişki döngüsüne yol açar.

Yorum Gönder

To Top