Adana Kent Kart Nasıl Alınır

Adana Kent Kart

Adana'da öğrenciler için Kent Kart alma işlemi, 2024 yılında da basit bir süreçle gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler, üniversite veya fakülte kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra, Adana Büyükşehir Belediyesi'ne ait mobil ofise başvurmalıdır. Öğrenci belgesi, bir adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi, başvuru için gerekli belgeler arasındadır. Görevliye bu belgeleri teslim eden öğrenciler, 10 lira kart ücreti ödeyerek indirimli seyahat kartlarını alabilirler. Bu kart sayesinde öğrenciler, Adana şehir içi ulaşımda indirimli tarifelerden faydalanma hakkına sahip olurlar.

Adana Öğrenci Kent Kart Nasıl Alınır 2024?

Öğrenci Kent Kartı almak için öğrencilerin aşağıdaki adımları takip etmeleri gerekmektedir:

 1. Öğrenim Belgesi: Öğrenciler, okul idarelerince onaylanmış, son 1 aya ait kimlik bilgileri bulunan öğrenim belgesinin aslını ibraz etmelidir.

 2. Vesikalık Fotoğraf: Başvuru için son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.

 3. Başvuru Merkezleri: Öğrenciler, bu belgelerle birlikte Kent Kart Başvuru Merkezleri'ne başvurmalıdır.

 4. Başvuru Yöntemi: Şahsen veya internet üzerinden yapılan ön başvuru sonrasında, başvuru merkezlerine gidilerek 10 dakika içinde kart teslim alınabilir.

 5. Kimlik İbrazı: Başvuruda fotoğraflı bir kimlik belgesi ibrazı zorunludur.

 6. İstanbulkart Başvuru Merkezi: İstanbul'da öğrenci kartı için İstanbulkart Başvuru Merkezi ziyaret edilmelidir.

 7. Gerekli Belgeler: Başvuru merkezine nüfus cüzdanı aslı, 1 adet fotoğraf ve öğrencilik belgesi ile gidilmelidir.

 8. Kart Ücreti: Başvuru işlemi için kart işlem ücreti ödenmelidir.

Adana Öğrenci Kent Kart Ücreti: Adana Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) belirlediği yeni tarifelere göre, elektronik kart ile öğrenci binişi ücreti 10 lira 70 kuruştur.

Adana Öğrenci Kent Kart Ne Kadar

2024 yılında Adana'da öğrenci Kent Kart kullanımı ve ücretleriyle ilgili bilgiler şu şekildedir:

 1. Öğrenci Kent Kart Ücreti: Adana Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği'nin UKOME heyetine yaptığı talebe göre, özel halk otobüsleri için öğrenci biniş ücreti 10.75 lira olarak belirlenmiştir.

 2. Kent Kart Alım Süreci: Fakülte kayıt işlemlerini tamamlayan öğrenciler, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin mobil ofisine giderek öğrenci belgeleri, bir adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı ve fotokopisini teslim edip, 10 lira kart ücreti ödeyerek indirimli seyahat kartlarına sahip olabilirler.

 3. Kent Kart Çıkarma Ücreti: Öğrenci Kartı çıkarma ücreti tüm öğrenciler için 10 TL olarak belirlenmiştir. Kartların yenilenmesi, kaybolması veya çalıntı durumlarında ise değişen ücretler söz konusudur.

 4. Öğrenci Kartı Yaş Sınırı: Aylık abonman bedeli 70 TL ile 150 TL arasında değişen öğrenci kartı, örgün İlköğretim ve Lise öğrencileri ile 27 yaşını doldurmamış ve SGK kaydı olmayan Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri için geçerlidir. Bu öğrenciler, 28 yaşından gün almamış olmaları koşuluyla kart alabilirler.

Bu bilgiler, 2024 yılında Adana'da öğrenci Kent Kart kullanacak öğrenciler için geçerli olan temel detayları içermektedir.

Yorum Gönder

To Top