Şimdiye Kadarki En İyi İlişki Rol Modeli Olmanın 10 Yolu!

ilişki sanatı

Hepimiz çocuklarımızın mutlu olmasını ve sağlıklı, sevgi dolu ilişkilere sahip olmasını isteriz. Harika bir sevgi dolu yetişkin ilişkisine sahip olacak kadar şanslı hissedebilirsiniz, ancak çoğumuz zaman zaman ilişkilerimizde mücadele ederiz ve bunun çocuklarımızın kendi yaşamlarında sağlıklı ilişkiler kurma yeteneklerini nasıl etkileyeceği konusunda endişeleniriz.

İyi bir rol model olduğunuza inansanız da inanmasanız da, çocuklarınızın kendi ilişkilerini nasıl yöneteceklerini öğrenmelerine yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Çocuklara sağlıklı ilişkiler kurmayı öğretmenin en güçlü yolu, onlarla olan ilişkilerinizdir. Çocuğunuzla olan ilişkiniz en önemli öğretim aracıdır.

İşte çocuklarınızın ilişki sanatını öğrenmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz 10 şey:

1. Onları dinleyin.

Onları aktif olarak dinleyerek nasıl dinleyeceğini öğretin. Çocuklarınızın anlamanızı istediği şeyin tam olarak ne olduğunu anlamayı taahhüt edin ve doğru anladığınızdan emin olmak için bu anlayışı test edin. Aktif dinleme, kendinizinkini değil, konuşmacının niyetlerini onurlandırmakla ilgilidir.

2. Kimsenin mükemmel olmadığını bilmelerini sağlayın.

Beklentilerinizi ve "mükemmelden daha az" davranışlarına nasıl tepki verdiğinizi izleyin. Çocuklarınızın yanlış yaptıklarına tepki vermek yerine doğru yaptıklarına ve tepkilerine odaklanın.

3. Dürüstlük uygulayın.

Her zaman dürüst olun. Onlara dürüstlük ve doğrulukla kazanılan gücü öğretin. Çocuklar, onlara bir sürü saçma sapan şey söylediğimizi bilirler. Yaşlarına uygun bir dil kullanın, ancak dürüst olun ve gerçek tutun.

4. Özür dile.

Bir hata yaptığınızda, bunu sahiplenin, özür dileyin ve bir dahaki sefere daha iyisini yapacağınızı onlara bildirin. Bu, rol model olmanın güçlü bir yoludur, duygularınız ve eylemleriniz için tam sorumluluk almanın yanı sıra 2 numaralı madde için harika bir hatırlatma görevi görür.

Savunmasız bir şekilde yanıt verdiğinizde, daha fazla bağlantı, güven, saygı ve etkili problem çözme yaratır.

Bir Ömür Boyu Aşik Kalan Çiftler

5. Onları affedin.

Çocuklarınız hata yaptığında, kendinize kimsenin mükemmel olmadığını hatırlatın ve affedin. Hatalarını yeni bir şey öğrenmeleri veya eski bir şeyi hatırlamaları için bir fırsat olarak kullanın. Onlara affetmenin gerçekten bir kendini sevme eylemi olduğunu öğretin. Daha yapıcı ve güçlendirici etkileşimler için enerjinizi bırakmanıza ve serbest bırakmanıza olanak tanır. Affetmek her şeyde şart.

6. Kendi duygu ve tepkilerinizin sorumluluğunu alın.

Duyguları ve tepkileri için sorumluluk almayın ve sizinkilerden sorumlu hissetmelerini sağlayın. Çocukların başkalarını suçlamadan kendi duygularını yönetmeyi öğrenmeleri gerekir.

Çocukların ayrıca eylemlerinden ve etkisinden sorumlu olduklarını bilmeleri gerekir, ancak başka birinin duygularını iyileştirme sorumluluğunu asla alamazlar. İnsanlar bunu ancak kendileri için yapabilirler.

7. Hayal kırıklığı ve kayıpla başa çıkma fırsatı verin.

Hayat hayal kırıklıkları ile dolu. Bazen evet demek istediğinizde bile "hayır" demeniz gerekir. Bir şeyleri düzeltmeye veya hayatı mükemmelleştirmeye çalışmayın. Bunu yapma gücünüz olsa bile (ki sahip değilsiniz), bunu yapmak onların çıkarına olmayacaktır. Hayal kırıklığı ve kayıpla başa çıkmayı öğrenmek inanılmaz derecede önemlidir.

8. Mümkün olduğunda seçim yapma ve sonuçlarıyla (hem iyi hem de kötü) yaşama fırsatı verin.

Seçimler ultimatomların yerini alır. Bunu anlamak, gelecekteki ilişkilerinde onlara iyi hizmet edecektir. Yetişkinler olarak bile ultimatomlar yerine seçimleri birbirimize iletmeye ihtiyacımız var. Seçimler güçlüdür, ultimatomlar değildir.

9. Çocuklarınızı oldukları gibi kabul edin ve olmasını istediğiniz kişi olarak değil, olduğu gibi kutlayın.

Her zaman çocuklarımızın gerçekte kim olmasını istediğimize - hangi kariyer, hobiler, arkadaşlar, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyler - hakkında ince veya çok ince olmayan mesajlar gönderiyoruz, bu yüzden bunu izleyin ve gerektiğinde düzeltmeler yapın. Herkes olduğu gibi anlaşılmak ve kabul edilmek ister. Bu koşullar altında büyüyoruz!

10. Her gün çocuklarınıza onları ne kadar sevdiğinizi hatırlatın.

Çocuklarınız için en iyi hissettiren yolları bulun ve sevginizi onlar için en iyi hissettiren şekillerde gösterin. Ergeniniz sizi reddediyor olsa bile, onların sevgi ihtiyacını göz ardı etmeyin. Bazen sevdiklerimizi uzaklaştırma ihtiyacı hissettiğimiz zaman, tam da istediğimiz ve yakın kalmalarına ihtiyaç duyduğumuz zamandır.

Çocuklarınızın can attığı çapa olun. Kalplerinde tuttukları sevgi olun.

Yine, çocuklarınız ilişki sanatını sizinle olan ilişkilerinden öğrenirler. Bu yüzden "dediğimi yap, yaptığımı yapma" rutinini bir kenara at ve onlarla güçlü ilişkiler kurmaya başla. Söz veriyorum bu yapılabilir. Yardım etmek için buradayım. Lütfen sorularınızı bana göndermekten çekinmeyin.

Yorum Gönder

To Top