Ne Pahasına Olursa Olsun Kaçınmanız Gereken 7 Toksik Arkadaş Türü

Toksik Arkadaş Türü

Arkadaşlar, hayatımızı aydınlatan, mutluluğumuzu artıran ve heyecan katan varlıklardır, değil mi? İyi arkadaşlar hayatın zorluklarına karşı yanınızda duran ve her koşulda destek olan kıymetli varlıklardır. Ancak toksik arkadaşlarınız olduğunda durum nasıl değişir? Ve daha da kötüsü, bu tür arkadaşların farkında olmadığınızda ne yapmalısınız?

Toksik bir arkadaşın varlığı, hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir; onlar, fark edilmeden karanlıkta bekleyerek, sizi incitmek için fırsat kollayabilirler. Zehirli arkadaşlıkların varlığını anlamak zor olabilir, çünkü genellikle bu kişiler, gerçek niyetlerini sizden saklamak için çeşitli hilelere ve oyunlara başvururlar. Onlar, sizin iyiliğinizi düşündüklerini iddia ederken aslında sizi yaralamak ve zarar vermek için sinsi planlar yaparlar.

Ancak, gözlemci bir bakış açısıyla bazen toksik arkadaşlarınızı tespit edebilirsiniz. Bunu başardığınızda, onlarla olan tüm bağlarınızı keserek, size bir daha zarar vermemeleri için arkadaşlığınızı kalıcı olarak bitirebilirsiniz.

Ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken 7 toksik arkadaş türü

1. Bahaneleri Bitmeyen Kişi.

Bu, size büyük bir heyecanla buluşma planları yapan, ancak buluşma günü geldiğinde son anda iptal eden o arkadaştır. Her seferinde bir bahane bulup sizi ekmek onların alışkanlığı haline gelmiştir. Bazen hiç ortaya çıkmazlar ve sizi, hiçbir planın olmadığına ikna etmeye çalışırlar. Dahası, 'daha iyi' planları için sizi terk ederler ve bunu yaparken size üzücü bahaneler sunarlar.

Bunlar, daha iyi bir seçenek bulduklarında sizi terk etmekten çekinmeyen, son derece güvenilmez ve samimiyetten yoksun zehirli arkadaşlardır. Sizinle büyük planlar yaparlar ama bunları son dakikada bozarlar. Arada sırada planların iptal olması normal olabilir, fakat bu durum sürekli hale geldiyse, özgüveninize büyük zarar verebilir. Zamanla, kendinizi onlarla vakit geçirmeye değer bulmamaya başlarsınız.

Bu nedenle, özsaygınız zarar görmeden önce bu tür arkadaşların toksisitesini fark edin ve onlarla tüm ilişkilerinizi kesin, çünkü siz daha iyisini hak ediyorsunuz. Alternatif olarak, onları sadece bir tanıdık olarak görebilir ve size gösterdikleri saygı ve değeri keserek, onların tepkisini gözlemleyebilirsiniz.

2. Otoriter ve Kontrol Eden Kişi.

Eğer hayatınızda kontrolcü ve otoriter bir arkadaşınız varsa, maalesef toksik bir arkadaşlık durumuyla karşı karşıyasınız demektir. Bu tür arkadaşlar, ne yapmanız gerektiğini sürekli olarak size empoze ederler, çünkü onlara göre mutluluğunuzun anahtarı kendilerindedir. Başkalarıyla ilişkilerinizi sınırlamaya çalışırlar ve itiraz ettiğinizde, istediklerini elde etmek için sizi manipüle ederler.

Bir örnek vermek gerekirse, bir partiye davet edildiğinizde, bu otoriter arkadaşınız sizin yerinize karar verir ve daveti sizin adınıza reddeder; bu durumda sizin bir söz hakkınız olmaz. Arkadaşınızın görüşünü almak bir yana, hayatınızın her adımında onların kontrolü altında olmak hem rahatsız edici hem de zararlıdır. Her adımınızı kontrol etmeye kalkıştıklarında, sadece sınırları aşmıyorlar, aynı zamanda kişisel özgürlük ve bireyselliğinize de zarar veriyorlar. Arkadaşlık ilişkileri, tıpkı romantik ilişkiler gibi, baskıcı ve boğucu olmamalıdır.

Eğer hayatınızda kontrolcü ve otoriter bir arkadaş olduğunu düşünüyorsanız, en iyi yapabileceğiniz şey, bu arkadaşlıktan bir adım geri atmak ve aranıza mesafe koymaktır. Diğer insanlarla arkadaşlık kurmaktan çekinmeyin, ancak kontrolcü arkadaşınıza bu durumu bildirmek zorunda değilsiniz. Kendi hayatınızın ve ilişkilerinizin kontrolünü ele alın. Eğer bağımsızlığınıza kötü tepki verirlerse, bu arkadaşlığı kesin olarak sonlandırın ve kendinizi mutlu eden şeylere odaklanın.

3. Aşırı Rekabetçi Olan Kişi.

Arkadaşlar arasında sağlıklı bir rekabet motivasyon kaynağı olabilir, zira bu, en iyi performansınızı sergilemenize yardımcı olur. Ancak, arkadaşınız aşırı rekabetçi ise ve her durumda üstün olma ihtiyacı hissediyorsa, bu problemli bir durumdur. Bir yandan arkadaşınız olduğunu iddia ederken, diğer yandan farkında bile olmadığınız bir rekabetin içine sizi çekebilirler.

Örneğin, bir spor takımının kaptanı seçildiyseniz, sizin yerinizi almaya çalışabilir ve dikkat çekmek için her şeyi yapabilirler. Patronunuzun gözdesiyseniz, sizi geçmek için her türlü yolu deneyebilir ve siz farkında olmadan patronun gözbebeği haline gelebilirler. Bu sürekli üstünlük ihtiyacı ve her zaman bir adım önde olma arzusu son derece rahatsız edici olabilir ve unutmayın, siz daha iyisini hak ediyorsunuz.

Kısacası, aşırı rekabetçi insanlar toksik arkadaşlardır. Tartışmaya yer yoktur. Arkadaşlıklarınızda anlayış, destek ve sadakat bekleyebilmelisiniz, sürekli olarak arkanızı kollamak zorunda hissetmemelisiniz. Onlardan uzak durun ve size ilham verecek, en iyi halinizi ortaya çıkarmak için sizi cesaretlendirecek ve başarılarınızda sizi gerçekten mutlu edecek arkadaşlar edinmeye odaklanın.

4. Daima Dramaya Başlayan Kişi.

Dramayı seven bazı insanlar, nereye gittiklerini fark etmeksizin her zaman dramayı ararlar; onlar için drama bitmek bilmeyen bir tutkudur. Bu kişiler için en ufak bir sorun bile büyük bir krize dönüşebilir. Yürürken tökezlediler mi? Sanki ciddi bir yaralanma geçirmiş gibi abartılı tepkiler vereceklerdir. Aramanıza rağmen geri dönüş yapmadığınızda, sizi umursamaz ve duyarsız bir arkadaş olarak suçlayacaklar ve bu dramaların sonu gelmeyecektir.

Drama severler, çatışmalara bayılırlar ve hiçbir neden yokken bile sürekli yeni bir kriz yaratma arayışı içindedirler. Onlarla arkadaşlık etmek, sürekli dalgalanan duygusal bir deneyim yaşamaya eşdeğerdir ve bu durum, sürekli devam eden bir süreçtir ve zamanla çok yorucu hale gelir. Hiçbir şeyden memnun olmazlar ve her şeyin çok 'normal' olduğunu düşündüklerinde, her zaman bir anlaşmazlık başlatma eğilimindedirler. Onlar zehirli arkadaşlardır çünkü her küçük şey için sizinle tartışırlar ve bu, etraflarında sürekli dikkatli olmanız gerektiğini hissettirir.

Bu tarz insanlar, kendi içlerindeki acı, kin ve öfke nedeniyle hiç kimseyle, siz dahil, iyi arkadaşlıklar kuramazlar. Onlarla arkadaşlık etmek hem duygusal hem de zihinsel olarak yorucu olabilir, özellikle de her şüpheli davranışlarını haklı çıkarmaya çalıştığınızda. Bu tür arkadaşlıkları bırakıp daha sağlıklı ilişkilere yönelmek daha iyidir çünkü bu tür arkadaşlıkların peşinden gitmek zamanınıza ve enerjinize değmez.

5. Güzel Günlerde Yanında Olan Kişi.

Bu, iyi zamanlarda yanınızda olan ancak zor zamanlarda sizi yalnız bırakan zehirli bir arkadaştır. Her şey yolunda ve eğlenceli olduğunda yanınızda olurlar. Bir yolculuk planladığınızda, bir parti düzenlediğinizde ya da hafta sonu eğlenceleri için dışarı çıktığınızda onlar hep oradadır.

Ancak, hayatınızın zor dönemlerinde onlara ihtiyaç duyduğunuzda onlar hiçbir zaman yanınızda bulunmazlar. Duygularınızı paylaşmak istediğinizde, ilgi göstermeyerek ya da duygularınızı geçersiz kılarak sizi yalnız bırakırlar. Etraflarında olmak eğlenceli olabilir, ancak onlar empati yapma yeteneğinden yoksundurlar.

Duygularınızı ifade etmeye çalıştığınızda ise “fazla düşünüyorsun, sakin ol”, “çok hassassın” gibi cümlelerle duygularınızı küçümserler. Onlarla zaman geçirdiğinizde kendinizi yalnız ve dışlanmış hissedersiniz. Bazen, bu tür arkadaşların olmaması daha iyidir. Onlara, sizin için bazen orada olmalarını ve destek olmalarını istediğinizi söyleyin. Eğer olumlu bir tepki alırsanız iyi olabilir, ama küçümseyici davranışlar devam ederse, onlarsız daha iyi olacağınızı bilin.

6. Kullanıcı Olan Kişi.

Bu, yalnızca kendi çıkarları için sizi kullanan zehirli arkadaşlardır. İhtiyaçları olduğunda yanınızda bulunurlar, ihtiyaçları giderildiğinde ise ortadan kaybolurlar. Sizden maddi yardım alırlar ancak geri ödeme yapmazlar. Ortak etkinliklerde sizin her şeyi ödemenizi beklerler ve özel etkinliklerinizde VIP muamelesi talep ederler. Karşılaştıkları her sorunda sizden yardım beklerler, ancak sizin ihtiyaç duyduğunuzda asla karşılık vermezler.

Aslında, bu arkadaşlar sizi ve arkadaşlığınızı sadece işlerini halletmek için bir araç olarak görürler. Arkadaşlık onlar için, sizin onlara yapabileceğiniz iyilikler kadar önemlidir. Bu kullanıcılar, yalnızca kendi çıkarlarını ve ihtiyaçlarını düşünür ve bunları karşılamak için her türlü yöntemi denerler. Kendilerine odaklı, bencil ve narsisttirler ve karşılık verme zamanı geldiğinde asla size yardım etmezler.

Bu tür insanlar, sadece tehlikeli olmanın ötesinde, size zarar vermeye hazırdırlar ve kendi ihtiyaçlarını karşılamak için her şeyi yaparlar. İhtiyaç duyduklarında sizi yok sayacaklar ve bir şeye ihtiyaçları olduğunda sizden faydalanmak için geri döneceklerdir. Bu durum, özsaygınızı ve moralinizi ciddi şekilde etkileyebilir ve sizi bitkin bir hale getirebilir. Bu yüzden, daha fazla zarar vermeden bu insanlarla tüm ilişkilerinizi kesmelisiniz.

7. Kötü Etkilenen Kişi.

Bu kişiler sadece zehirli arkadaşlar olmanın ötesine geçerler ve karanlık ya da yanlış eylemler peşinde koşarlar, bazen sizin zararınıza bile. Sizi kendinizi rahatsız hissettiren şüpheli etkinliklere katılmaya, hatta kendi sınırlarınızı aşmaya zorlayabilirler. Mesela, içki içmeyi bırakmak istediğinizde sizi daha fazla içmeye zorlarlar ve itiraz ettiğinizde sizi sıkıcı ya da gergin olarak yaftalarlar. Sonunda pes edersiniz, çünkü onların susmasını istersiniz ve ertesi günü korkunç bir baş ağrısı ve mide bulantısıyla geçirirsiniz.

Arkadaşlarınız sizi popüler veya "havalı" göstermek adına zorlamak yerine, sizin en iyi halinizi ortaya çıkarmalı ve birlikte yaptığınız her şeyde rahat hissetmenizi sağlamalıdır. Bu tür arkadaşlar sadece zehirli değil, aynı zamanda ciddi sorunlara yol açabilir. İyi arkadaşlar asla sizi kanunları çiğnemeye veya kendinize zarar vermeye zorlamaz, ancak bu tür arkadaşlar bunu yapabilir.

Bu durumda bu kişilerden uzak durmak zorundasınız. Onları kötü etki olarak adlandırmak yetersiz kalır ve onlarla birlikte olmak sizi daha büyük sorunlara sürükler. Güvenilir ve mantıklı düşünen arkadaşlar edinmeye odaklanın ve sizi sürekli olarak kötü ve tehlikeli etkileri konusunda uyaran bu insanlardan kaçının.

Arkadaşlık büyük bir nimet olabilir, ancak toksik arkadaşlar? Kesinlikle değil. Toksik ilişkiler gibi, toksik arkadaşlıklar da zihinsel sağlığınızı, mutluluğunuzu, özgüveninizi ve güven duygunuzu bozabilir. Arkadaş seçerken dikkatli olun ve kırmızı bayraklara karşı uyanık olun. Bu tür insanlarla karşılaştığınızda, geri adım atın ve başka bir yöne yönelin. Onlar zamanınıza ve enerjinize değmez ve hayatınızda yer almaya hak etmezler.

Yorum Gönder

To Top