Kederli Bir Arkadaşı Avutmanın 8 Yolu

Kederli Bir Arkadaşi Avutma

Bir arkadaşınızın sevilen birinin kaybı nedeniyle yas tuttuğunda, doğru desteği sağlamanın zorluğu çoğu zaman çaresizlik hissi yaratabilir. Genellikle, onları neşelendirmeye çalışmak, olumlu yönleri göstermek veya devam etmeleri gerektiğini söylemek gibi yöntemlerle doğru şeyi yaptığımızı düşünürüz. Ancak, ne kadar iyi niyetli olursak olalım, bu tür çabalar genellikle yas tutan kişi üzerinde baskı oluşturabilir ve onları kendilerini geçersiz hissetmelerine yol açabilir.

Yas tutan bir arkadaşa nasıl teselli verileceği ve ihtiyaç anında nasıl destekleneceği konusunda daha anlayışlı ve empatik yaklaşımlar gereklidir. Dinlemek, var olmak ve duygusal destek sağlamak, bu zor zamanlarda onlara gerçekten yardımcı olabilecek anahtar unsurlardır. Empati ve anlayış, yas sürecinde arkadaşınıza en büyük desteği sağlayacak araçlardır.

Arkadaşınızın Yasını Nasıl Desteklersiniz: Anlayış ve Empati

1. Zaman beklentilerinden vazgeçin.

Yas tutan kişi beklenenden daha uzun süre mücadele edebilir. Bu olursa, sizin için ne kadar sinir bozucu veya korkutucu olursa olsun, onları bunun için yargılamayacağınızı bilerek , ihtiyaç duydukları kadar uzun süre yas tutmalarına izin verin .

2. Yasın aşamalarını tanır.

Kayıp yaşayan çoğu insan bu aşamalardan geçer, genellikle belirli bir sıra olmadan ve bazen tekrar eden aşamalar: inkar, pazarlık, öfke, depresyon ve kabullenme. Her biri sağlıklı ve gerekli.

Bu aşamalara ne kadar aşina olursanız, yas tutan bir arkadaşınıza nasıl yardım edeceğinizi ve destek sunacağınızı öğrenmek konusunda o kadar donanımlı olursunuz.

3. Yas için değişkenleri tanıyın.

Bir kişinin acısı asla diğerininkiyle aynı değildir. Değişkenler arasında ölümün nedeni ve süresi, yas tutan kişinin kişisel dayanıklılığı, önceki deneyimlerinin neler olduğu, destek ağlarının ne kadar büyük olduğu ve kaybedilen kişiyle olan ilişkileri yer alır.

Bunun, sizin veya tanıdığınız bir başkasının yaşadığı keder deneyimlerini nasıl değiştirebileceğini anlayın.

4. Onlara ne kadar güçlü olduklarını söylemekten kaçının.

Çoğu zaman, bir kayıpla sabırlı bir şekilde başa çıkıyor gibi görünen kişiyi övme eğilimindeyiz. Sorun şu ki, onların insan olmalarına ve bazen de savunmasız olmalarına izin vermemiz gerekiyor. Ne de olsa, zaman zaman duygularınızı dışa vurmak çok kolay olmuyor.

Toksik Arkadaş Türü

5. Onlar için anma törenleri sunun.

Cenazeler ve anma törenleri, yaslılara destek vermek ve onları içine kapanıklığından kurtarmak gibi....

6. Onlara neye ihtiyaçları olduğunu sorun.

Arkadaşınızın konumunda neye ihtiyaç duyabileceğinize bağlı olarak neye ihtiyacı olduğunu tahmin edebileceğinizi hissetmek normaldir. Hepimiz farklı olduğumuz için, onlara onlar için ne yapabileceğinizi sormak en iyisidir.

"Bilmiyorum" veya "hiçbir şey" derlerse, hayal kırıklığınız veya endişeniz içinde uzaklaşma arzusuna direnin. Desteğinizi elinizden gelen her şekilde sunun ve bir şey düşündüklerinde orada olacağınızı bilmelerini sağlayın.

7. Onları kontrol etmeye devam edin.

Cenaze sırasında birçok kişi yas tutan kişiye yardım ve destek sunar. Haftalar ve aylar geçtikçe herkesin hayatı ilerler ve genellikle yardım ve destek tekliflerini takip etmeyi unuturlar.

Takip eden kişi olun. Tüm enerjinizi vermek zorunda değilsiniz, ancak ilginiz takdir edilecek ve tarifsiz bir rahatlık sağlayacaktır.

8. Yardım önerin.

Bir arkadaş ya da aile üyesinin, kendilerini çok fazla zorlamadan yas tutan birine sunabileceği çok şey vardır. Onlara kayıplarıyla baş edebilecekleri özel bir yer sağlamak için terapi niteliğinde yardım aramayı nazikçe önerin .

Kaybın sadece ölümle hissedilmediğini unutmayın. Bir iş kaybı, boşanma, bir idealin veya beklentinin kaybı ve çok daha fazlası olabilir. Kayıp, üstesinden gelinmesi zor bir şeydir ve bir destekçi olarak rolünüz hem benzersiz hem de hayatidir.

Yorum Gönder

To Top