İyi Alışkanlıklarınızı Kalıcı Hale Getirmeye Yardımcı Olacak 8 İpucu

İyi Alişkanliklar

İyi alışkanlıkları benimsemenin faydaları büyük olsa da, bu alışkanlıkları sürekli hale getirmek bazen zor bir mücadele olabilir.

Tony Robbins'in dediği gibi, "Her zaman yaptığın şeyi yaparsan, her zaman elde ettiğin şeyi alırsın." Bu, alışkanlıklarımızın sonuçları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu gösterir.

Yeni yılın başında verilmesi gereken kiloları düşünün, bu belki de her yıl tekrarladığınız bir durumdur ve sonunda “Ne fark eder, başaramıyorum” diyerek pes edersiniz. Tanıdık geliyor, değil mi? Bu durumu muhtemelen siz de yaşamışsınızdır.

Belki de işe her gün birkaç dakika geç kalıyorsunuz ve zamanında oraya varmaya çalışıyorsunuz. Ya da sigarayı bırakmayı denediniz, başlangıçta başarılıydınız ama sonra bir parti sırasında arkadaşlarınızdan biri size sigara teklif etti ve yeniden başladınız. Peki, bu alışkanlıkları nasıl kalıcı hale getirebilirsiniz?

İşte, alışkanlıkları kalıcı kılmak için bazı yararlı yöntemler. Bu sürecin ne kadar zor olabileceğini hepimiz biliyoruz, ben de bunu defalarca deneyimledim. Şimdi başlayalım.

Alışkanlıklarınızı Sabitlemenize Yardımcı Olacak 8 İpucu

1. Önceki Alışkanlıkların Kalıcı Olamamasının Nedenlerini Belirleyin

Bu değişikliği kendiniz için mi yoksa başkaları için mi yapıyorsunuz? Eğer bir alışkanlığı başka biri için bırakmaya çalışıyorsanız, gerçekte bu değişikliği kendiniz için yapmıyor olabilirsiniz, bu da başarısızlık riskinizi artırabilir. Ayrıca, geçmişte neden bu alışkanlığı bırakmaya izin vermediğinizi de göz önünde bulundurun.

Başarıya ulaştığınızda kim olacağınızdan korkuyor musunuz? Başarının ya da başarısızlığın getireceği değişikliklerden endişe mi duyuyorsunuz? Danışanlarımla yaptığım danışmanlık ve hipnoterapi seanslarında bu tür korkulara sık rastlıyorum. “Kilo verdiğimde artık aynı kişi olmayacağım” ya da “Başarılı olduğumda insanlar beni sevmeyebilir” gibi düşünceler sıkça karşıma çıkıyor. Kendi kendinizi sabote etmenin altında yatan nedenleri anladığınızda, bu sorunların üstesinden gelmeye ve ilerlemeye başlayabilirsiniz.

2. Bir veya İki Hedef Oluşturun

Çok fazla hedef belirlemek, bunların hepsine aynı anda odaklanamamanıza ve sonuçta hiçbirini tamamlayamayarak hayal kırıklığına uğramanıza yol açabilir. Bu durum, daha sonra kendinizi kötü hissetmenize ve başarısızlık duygusuyla mücadele etmenize neden olur.

Bu kısır döngüyü kırmanın zamanı geldi. Nasıl mı? Çalışmak istediğiniz tüm hedeflerin bir listesini yapın ve bunlardan sadece bir veya iki tanesine odaklanın. Bu hedeflere ulaştığınızda, SONRA diğer bir veya iki hedefe geçin. Küçük adımlarla başlayın; bu, daha büyük ve daha başarılı ilerlemeler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Toksik Arkadaş Türü

3. Bugüne Odaklanın

Bir hedef belirlediğimizde, sıkça onun haftalar sonrasındaki etkilerini takıntı haline getiririz. Önümüzdeki partide, tatilde veya kötü alışkanlıklarımıza neden olan kişilerle birlikteyken bu durumun bizi nasıl etkileyeceği konusunda endişeleniriz. Ancak DURUN! Kendinizi sadece bugüne odaklayabilirsiniz. Hedefinizi değiştirmenin sizi haftalar öncesinden nasıl etkileyeceğine değil, sadece bugüne odaklanın.

Bugün, üzerinde kontrol sahibi olduğunuz tek gündür. Bir hedef belirlediğinizde, bu hedefe doğru geriye doğru adımlar atın. Bu nihai hedefe ulaşmak için her gün ne yapabilirsiniz? Yarın farklı bir gün ve henüz orada yaşamak zorunda değilsiniz. Gelecekte yaşamak sadece daha fazla stres yaratır. Bugün için yaşayın ve kendinize “Bugün hedefime ulaşmak için ne yapabilirim?” diye sorun.

4. Ya Hep Ya Hiç Düşünmeyi Bırakın/Merhametli Olun

Bir hedefe yönelik çalışmalarımız sırasında, kendimizi belirlediğimiz kuralları bozarken bulduğumuz anları hepimiz yaşadık. Sigara içmek, istemediğimiz bir yiyeceği yemek veya iş e-postalarını kontrol etmek gibi durumlarla karşılaştığımızda “Artık bitti” demek kolaydır. Ancak, günün geri kalanında kötü alışkanlıklara devam etmek zorunda değilsiniz sadece bir anlık kayma yaşadınız diye.

Kendinize karşı şefkat göstermek bu noktada çok önemlidir. Eğer bir arkadaşınız aynı durumda olsaydı, ona devamlı hatalar yapmaya devam etmesini söylemezsiniz. Eğer bir arkadaşınız size böyle bir şey söylemiyorsa, neden kendinize söylemelisiniz ki? Eğer bir arkadaşınız böyle bir şey söylerse, o arkadaşlığı gözden geçirmeniz gerekebilir, ancak bu başka bir konu.

Ana noktaya geri dönelim - Hata yapmak bir sorun değildir; aslında, hatalardan öğreniriz! Önemli olan, düşmekten sonra tekrar ayağa kalkıp ilerlemektir. Bu konuda tam kontrol sizde.

5. Eğlenceli Hale Getirin ve Kendinizi Ödüllendirin

Kötü bir alışkanlığı bırakırken, olumlu davranışlarınız için kendinizi ödüllendirmenin faydalı olduğunu unutmayın. Alışkanlıkları değiştirmek ya da yeni hedefler üzerinde çalışmak sıkıcı olmak zorunda değil; biz bu süreci sıkıcı hale getiriyoruz. Örneğin, tırnak yemeyi bırakmaya karar verdiyseniz, tırnak yememenize yardımcı olacak bir manikür yapmak, haftalık bir ödül olabilir ve aynı zamanda iki kat fayda sağlar - hem alışkanlığı bırakmanıza yardımcı olur hem de size bir ödül sunar.

Kendinizi ödüllendirirken, ödüllerin hedeflediğiniz değişikliğe veya ulaştığınız hedefe uygun olması en iyi sonucu verir. Alışkanlığınızı değiştirdikten ya da hedefinize ulaştıktan sonra, sık sık ödüllendirmenize gerek kalmayabilir. Örneğin, amacınız işe zamanında gitmekse, işe zamanında vardığınızda kendinizi sevdiğiniz bir kahve veya çayla ödüllendirin.

“Ödüller, eski davranışı bıraktığınızda kaybolan dopamin artışını telafi eder. Zamanla, beyniniz bu yeni, olumlu davranışı ödülden gelen dopamin artışıyla ilişkilendirmeye başlar.”

6. Başkalarını Dahil Edin

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, başkalarına güvendiğinizi, belirli bir alışkanlığı değiştirmeye çalıştığınızı söylemektir. Size yardımcı olacaksa, her gün “sizi” sorumlu tutmanıza yardımcı olmalarını sağlayın. Daha da iyisi, size katılmalarını sağlayın.

Ne kadar çok insanı dahil edersek o kadar kolay olur ve kabul edelim, aynı zamanda daha eğlenceli. Eşiniz veya yakın arkadaşınız bu alışkanlığı değiştirmek istemiyorsa, onlardan size sorumluluk konusunda yardım etmelerini veya diğer insanlardan sizinle birlikte katılmalarını isteyin.

7. İlerlemenizi Takip Edin

Kesinlikle sevdiğim ve adı üretken olan bir uygulama kullanıyorum. Ayrıca ücretsizdir. Sadece üzerinde çalışmak istediğim hedef(ler)i yazıyorum ve sıklığı belirliyorum ve hedefimi tamamlamam gerektiğinde bana hatırlatıyor. Tamamladığım hedefi kontrol edebilmek de güzel. Sizi sorumlu tutacak kimseniz yoksa, bu uygulama bunu sizin için yapacak.

8. Alışkanlığı Değiştirin

Bir alışkanlığı kırma hedefi belirlemeye başlamak harikadır, ancak en önemli şey onu olumlu bir alışkanlıkla değiştirmeyi öğrenmektir. Tırnak yememekte zorlanıyorsanız, tırnaklarınızı boyayın. Çoğu insan güzelce manikürlüyse tırnaklarını yemez. Evinizin/iş yerinizin belirli bir noktasında sağlıksız yiyecekler yemek, örneğin belirli bir koltukta aşırı yemenize neden oluyorsa, o koltukla olan ilişkilendirmeyi değiştirin.

Başka bir yere oturun ya da “o” koltukta otururken yemek yemenin yanı sıra başka aktivitelere katılmanıza izin verin. Bazı duyguları hissetmekten kaçınmanın bir yolu olarak yerseniz, o zaman aşağı inip kirlenmenin ve aslında duygularınızı hissetmenin zamanı gelmiş olabilir. Bunu yalnız yapmak zorunda değilsin. Güvenilir bir arkadaşınızı arayabilir veya bir danışmandan yardım isteyebilirsiniz. Fikri anladın mı? Harika! Şimdi git ve alışkanlığının kıçını tekmele ve bu kötü alışkanlıkları değiştirmene izin ver!

Umarım bu ipuçları işinize yarar. Aşağıda alışkanlıklarınızı nasıl değiştirdiğiniz hakkında yorum yapabilirsiniz.

Yorum Gönder

To Top