İş Yerinde Tacize Uğramamak İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

İş Yerinde Tacize Uğramak

Sabahları uyanıp işe gitmek, pek çok insanın günlük rutinidir. Başarıya ulaşmak için hem besleyici hem de pozitif bir çalışma ortamı olması büyük önem taşır. Ancak herkes bu tür bir ortamda çalışma şansına sahip değildir.

Maalesef, birçok insan, sağlıksız olarak nitelendirilebilecek iş yerlerinde çalışıyor. İş yerinde yaşanan taciz, öz değer hissinizi düşürebilir ve performansınızı etkileyebilir. Bu tür tacizle başa çıkmanın zorluğu, en azından birine durumu anlatmanın zorluğu kadar büyüktür.

Eğer siz de iş yerinde tacizle mücadele ediyorsanız, bu sorunla başa çıkmanıza yardımcı olacak aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

Tacizi Hemen Bildirin

Çoğu insanın işyeri tacizi ile uğraşırken yaptığı en büyük hatalardan biri, bunu rapor etmemek. Sadece yönetim üyelerine bir rapor vermeniz gerekmeyecek, bunu taciz avukatlarına bildirmeniz de iyi bir fikirdir. Bu avukatlar, bu çözümü çözmek için hangi önlemlerin alınacağı konusunda rehberlik edebilecekler.

Bu sorunu yönetim üyelerine bildirmemek, sorunları zamanla daha da kötüleştirecektir. Bu tacizi belgeleyerek, meydana gelen olaylardan şirketinizi yasal olarak sorumlu kılarsınız. Bir rapor gönderildikten sonra, şirketin onu nasıl takip edeceğini gözden geçirmek için zaman ayırın.

Her Şeyi Belgeleyin

Bir kez ilk taciz oluşur, detaylı bir şekilde dökümante başlar. Ne olduğunu ve söz konusu tacizin failinin kim olduğunu belgelemek çok önemlidir. Yasal işlem yapmaya çalışırken mümkün olduğunca ayrıntılı olmak önemlidir.

Bu, söz konusu tacizin tarihini, saatini ve tanıklarının adlarının belgelenmesi gerektiği anlamına gelir. Bu ayrıntılı kayıtları bir avukata danışmak size çok yardımcı olabilir.

Bir avukat bu belgelere bir kez baktığında, bir dava açılıp açılmayacağı konusunda bir fikir verebilir. Yeterli yasal temsile sahip olmak, başarılı bir dava açmanın önemli bir parçasıdır. Bir alandaki avukatları araştırmak için zaman ayırmak, hangisinin işe alınacağına karar vermeyi çok daha kolay hale getirebilir.

Tanıklarla Konuşun

Ülkemizdeki kadınların yaklaşık yüzde 55'i işyerinde taciz mağduru olduğunu belirtiyor. Bu sorunu ortadan kaldırmanın anahtarı, iddialarınızı destekleyecek tanıklar bulmaktır.

Bu tacize tanık olan kişilerle konuşmak ve onlardan ifade almak bir numaralı öncelik olmalıdır. İş arkadaşlarınız ifade vermek konusunda endişeli olsalar da, onları ikna etmek için çok çabalamalısınız.

Genellikle taciz raporu alan bir şirket kendi soruşturmasını başlatır. Bu yararlı olsa da, bilgiyi bağımsız olarak toplamak da önemlidir. Bu bilgileri toplamak zor olsa da, harcanan çabaya değer.

Haklarınızı Tanıyın

Çoğu taciz mağdurunun sahip olduğu en büyük yanılgı, güçlerinin olmamasıdır. Gerçek şu ki, işyerinde tacizin çeşitli biçimlerini yasaklayan bir dizi yasa var.

Bir avukata danışarak sahip olduğunuz haklar hakkında bilgi edinmeniz kolay olacaktır. İşyerinde tacizle mücadele etmeye çalışırken bu bilgiyi edinmek çok önemlidir.

Bir Destek Sistemi Oluşturun

Arkadaşlarınızla ve ailenizle işyerinde taciz hakkında konuşmak yardımcı olabilir. Bu tacizin ürettiği duyguları içinizde tutmak, uzun vadede büyük sorunlara yol açabilir. Bu yüzden iyi bir destek sistemine sahip olmak çok önemlidir.

Yorum Gönder

To Top