Zihin Yorgunluğu Nedir?

Zihin Yorgunluğu

İş yaşamında, günlük hayatımızda, aile hayatımızda birçok olumsuzluklarla karşılaşabiliriz. Bu olumsuzlukların bize hem psikolojik hem de fiziksel etkileri vardır. Günlük yaşamımızda kafamızı toparlayamıyorsak, konsantrasyon eksikliği yaşıyorsak, bir işe odaklanamıyorsak, unutkanlık yaşıyorsak, zihin yorgunluğu çekiyoruz demektir. Bu zihin yorgunluğu ileriki dönemlerde Alzheimer hastalığına yakalanmamıza neden olabilir. Zihin yorgunluğu yaşayan insanın iş hayatında verimliliği düşer. Araştırmalara göre zihin yorgunluğu erkeklere nazaran kadınlarda daha çok görülüyor.

Zihin Yorgunluğunun Nedenleri Nelerdir.

Aşırı Stres

İnsanların iş hayatlarında ve sosyal hayatlarında günün vermiş olduğu olumsuzluklardan kaynaklanan strese girer. İş hayatında gerek aşırı disiplin, gerekse yoğun iş temposu insanları strese sokar.

Elektronik Cihazlardan Gelen Elektromanyetik Dalgalar

Elektronik cihazlardan yayılan manyetik dalgalar insan beynini rahatsız eder. Bu dalgalanmalardan kaynaklan beyin yorgunluğu meydana gelir. Bu yüzden dolayı çalışma ortamının sadeliği önemlidir. Çalışma ortamı sık sık havalandırılmalıdır.

Koşmanın faydaları

B12 Ve Demir Eksikliği

İnsan vücudunda bulunması gereken vitaminlerin başında gelen B12 ve demir vitaminleridir. B12 ve demir vitamini eksikliği ileriki yaşamımızda kalıtsal problemlere neden olur. Bu vitamin eksikliği zihin yorgunluğumuza sebep olur. Sinir sistemimizi etkiler. Çabuk sinirlenmemize neden olur.

Alkol Ve Uyuşturucu Kullanımı

Bu maddeleri kullanmak insan vücudunda hafıza sorunları yaşamaya neden olur. Algılama sıkıntısı çekmeye, unutkanlık yaşamaya sebep olur.

Zihin Yorgunluğunun Çözüm Yolları

Beyin yorgunluğundan kurtulmak için kişi çalıştığı oranda tatil yapmalıdır. Belli aralıklarla iş yoğunluğuna göre tatil yapmalıdır. Örnek verecek olursak tek seferde 1 ay tatil yapmak yerine, eşit aralıklarla 3 sefer tatil yapması gibi.

Bir başka çözüm yolu ise spor yapmak. Düzenli spor yapmak bir nebzede olsa zihin yorgunluğumuzu gidermemize yardımcı olur. Spor yaparken oksijen alımı artar ve vücuttan zararlı toksinler atılır.

Sürekli ve dinlenmeden çalışmak yerine, kısa aralıklar vererek çalışmak zihnimize daha iyi gelecektir.

Vücutta toplanan aşırı elektrik insan zihnini olumsuz etkiler ve yorgunluğu artırır. Bu yüzden toprakla temas etmemiz ve vücudumuzda toplanan fazla enerjiyi atmak zihnimize iyi gelecektir.

Beynimizi güçlendirmek için demir ve B12 vitamini takviyesi yapmak sağlığımız için önemlidir.

Yorum Gönder