Spordan Önce Ne Yenir?

Spordan Önce Ne Yenir

Düzenli olarak spor yapmak, bedenin daha enerjik ve sağlıklı olması ayrıca kasların güçlenmesi açısından önemlidir. Kilo vermek isteyenlere, diyete ek olarak günlük en az bir saat spor şart koşulur. Fakat bazı bireyler, ne kadar spor yaparsa yapsın bir türlü zayıflayamaz. Düzenli olarak spor yaptığı halde zayıflayamayanların yaptığı en büyük hata, spordan önce tüketilebilecek besinlerin yanlış seçilmesidir. Spora başlamadan önce yüksek kalorili besinler almak, sporu zora sokar ve alınan kalorilerin yakılmasını güçleştirir. Sağlıklı karbonhidratların belli oranda tüketilmesi ise yağların kasa dönüşmesi açısından önemlidir. Yağları yakıp zayıflamak ve zinde kalmak için, spora başlamadan tüketilmesi gereken besinler şu şekilde sıralanabilir;

Spordan Önce Ne Yenmelidir

Mevsim meyveleri

Mevsim meyveleri

Spora daha enerjik başlamak için, mevsim meyvelerinden tüketmek gerekir. Yaz mevsimine girdiğimiz bu günlerde, şeker oranı düşük olan; elma, armut, muz gibi mevsim meyvelerinden tüketmek mümkündür. Fakat tüm meyvelerin sınırlı olarak tüketilmesi gerekir. Bir adet elma, bir adet armut veya bir adet muz, günlük enerji ihtiyacını karşılamak için yeterli olur.

Tam tahıllı ekmek

Tam tahıllı ekmek

Spor, genellikle kahvaltıdan 1-2 saat sonra yapılır. Sabah saatlerinde bir adet yumurta, bir dilim yağsız peynir ve söğüş yapılmış sebzeler ile 1-2 dilim tam tahıllı ekmek tüketmek yeterlidir. E vitamini barındıran ayrıca lifli yapısı ile sindirimi hızlandıran tam tahıllı ekmek, spor sırasında daha enerjik olmayı garantiler.

Badem, ceviz veya fındık

Badem, ceviz veya fındık

Kavrulmamış olması koşulu ile bu kuruyemişlerden birini spor öncesi tüketmek gerekir. Yüksek oranda E vitamini barındıran ve solunum bozukluklarına, kolesterole, bağışıklık sistemini bozan tüm hastalıklara iyi gelen bu kuru yemişler, kemiklerin güçlenmesi açısından önemlidir. Fakat bu yemişlerin de günde 7-8 adet tüketilmesi önerilir. Her birinde kalori bulunan bu yemişler, sınırlı tüketildiğinde vücudu zinde tutar.

Keçiboynuzu pekmezi

Keçiboynuzu pekmezi

Kan yapma özelliği ile bilinen ve karaciğeri temizleyen keçiboynuzu pekmezi, A, C, E vitaminleri ve magnezyum, potasyum selenyum açısından zengindir. Şeker ihtiyacını karşılamak ayrıca vücuda enerji kazandırmak için, ideal besinler arasında yer alır. Alternatif olarak hakiki bal kullanılabilir. Sindirime yardımcı olan bu besin, kötü kolesterol ile mücadele etmek içinde idealdir.

Yorum Gönder

To Top