Saç Bakımı İle İlgili Yapılan Yanlışlar

Saç Bakımı

Kadınlığın sembolü olarak görülen saçların, bakımı oldukça önemlidir. Daha doldun ve şekilli saçlara kavuşmak amacı ile yapılan bazı hatalar, saçlarda dökülme kırılma ve sönmelere neden olabilir. Saç bakım ürünlerinin doğru seçilmesi, yıkama sıklığının saç yapısına göre ayarlanması ve şekillendiricilerin doğru kullanılması, saç kıllarının ömrünü uzatacak ve saçların daha kısa süre içinde uzamasını sağlayacaktır. Saç bakımında doğru bilinen yanlışlar şu şekilde sırlanabilir;

Saç Bakımında Yapılan Yanlışlar

Kepek yalnızca yağlı saçta olur

Saç Bakımı

Saçların yıkama sıklığı, saç yapısına göre ayarlanır. Saçı yağlı olduğu için, normalden çok daha fazla yıkayan kişilerin saç derisinde kuruma ve kaşıntı yani kepeklenme başlar. Saçı kuru olan kişilerde ise saç yıkama sıklığı seyrektir. Saç derisi, seyrek yıkanma neticesinde pullanıp dökülmeye başlar. Yani hem kuru saçlarda hem yağlı saçlarda kepeklenme olabilir.

Saç Bakımı

Saçı sık yıkamak sağlıklıdır

Saçı sık yıkamak sağlıklıdır

Saç yıkama sıklığı, kişiye özel ayarlanmalıdır. Saç yapısı, günlük terleme ve tozlanma durumu göz önüne alınarak, saç yıkama sıklığı belirlenir. Fakat saçı gerektiğinden sık yıkamak, saç derisinde kurumalara ve saç tellerinin nemini kaybetmesine neden olur.

Saçı sık kestirmenin saç sağlığına etkisi yoktur

Saçı sık kestirmenin saç sağlığına etkisi yoktur

Saç telleri, her ay yaklaşık yarım santim uzar. Dipten çıkan saçlar taze ama uçta kalan saçlar yıpranmıştır. Saç uçlarındaki kırıklı bölgeleri kestirmek, saçların daha kolay uzamasını ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Postişlerin saça zararı yoktur

Postişlerin saça zararı yoktur

Saçı daha uzun göstermek amacı ile postiş ve kaynak yaptırma işlemi esnasında, saç diplerine bir takım kimyasallar uygulanır. Bu kimyasalların, saç köklerine zararı çok büyüktür. Sık olarak postiş ve kaynak uygulaması yaptıran kişilerin saçlarında bölgesel dökülmeler görülebilir.

Saçların çabuk uzaması için dışarıdan bakım yapmak yeterlidir

Saç bakımı konusunda yapılan en büyük yanlış, saç tellerinin dışarıdan müdahale ile uzatılabileceğinin düşünülmesidir. Oysa saç köklerinin beslenmesi için, tüketilen gıdaların yeterli olması ve bol miktarda biotin içermesi gerekir. Hayvansal gıdalarda ve yağlı tohumlarda bulunan biotin, birçok saç bakım ürününde mevcuttur. Saç sağlığı için, biotin içeren besinleri günlük beslenme listesine dâhil etmek gerekir. Doğru beslenme, saçların çabuk uzamasını ve dolgun görünmesini sağlar.

Yorum Gönder

To Top