Gut Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Gut Hastalığı

Gut Hastalığı Nedir?

Gut hastalığı; vücuttan atılması gereken ürik asidin bir şekilde atılmayarak eklemlerde birikip iltihaplanıp şişmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Romatizmal bir hastalıktır, kandaki ürik asit miktarı artarak, el ve ayaklarda şişmeler yaşanır. Her zaman yaşanan bir durum değildir yaşanırsa da genelde ayak başparmağında şişkinlikle birlikte seyreder.

Gut Hastalığı Belirtileri

İlk atağı şiddetli gelişir. El ve ayak parmaklarında, parmak uçlarında çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Eklemlerde kendini gösterir. Parmakta önce hassaslaşma sonra şişme, kızarma ve ağrı gelişmeye başlar. Ayak başparmağı davul gibi şişebilir. Bunun dışında belirti vermez. Kandaki ürik asit miktarı ölçümü ile tahlil edilir. Eklemlerde tuz kristalleri birikir ve ciddi ölçüde hareket kabiliyeti kısıtlanır. El ve ayakları tam anlamıyla kullanamazsınız. Bariz şekil bozuklukları göze çarpar. Tuz kristalleri avuç içi, parmak ucu ve deri altında bozulmaya sebep olur.

Gut Hastalığı Nedenleri

Kanda ve dokularda miktarca artan ürik asit, vücuttan gerektiği gibi atılmadığında eklemlerde birikir. İltihaplı şişkinlik oluşur. Vücutta ya ürik asit üretimi aşırı artmıştır ya da böbreklerde bir sorun vardır. Kronik böbrek iltihabı, idrar söktürücü ilaç kullanımı, şişmanlık, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon hastalığı guta sebep olabilir. Kalıtsal faktörler, alkol ve sigara kullanımı ve sağlıksız beslenme gibi nedenler de diğer sebepleridir. İlaç tedavisi, eklem travması, ani ve şiddetli hastalıklar, eskiden geçirilen ameliyat ve aşırı kırmızı et tüketimi diğer nedenleridir.

Gut Hastalığı Teşhisi ve Tanısı

Belirtiler hissedildiği ve görüldüğü an doktora gidilmelidir. Tek başına kan testi gut teşhisi koymak için yeterli değildir. Kan testinde ürik asit miktarı ölçülür. Ayrıca ilgili bölgenin röntgen filmi çekilir. Kan testi ile beraber filmde görülen şişliğin de gutu kanıtlaması gerekir. Fakat kesin tanısının konması için, eklemlerden alınan sıvıda, ürik asit kristallerinin varlığını tespit etmek gerekir. Bu eklem sıvısı, şişmiş ve ağrılı olan eklemden alınır. Romatizma türlerini ayırt etmek için son muayene yapılır.

Siğil Nedir

Gut Hastalığı Komplikasyon ve Riskleri

Erkeklerde daha sık görülür. Gençlerde çok seyrek rastlanır. Kadınlarda menopoz döneminde sıkça rastlanır. Gutun en sık görüldüğü yaşlar 40-65 yaş aralığıdır.

Gut Hastalığı Tedavisi

Diğer bir adı da damla hastalığı olan gut hastalığı mutlaka kontrol edilmeli ve tedavi edilmelidir. Beslenme düzeninde değişikliklere gidilir ve ilaç tedavisi verilir. Ağrının azalması, iltihap süresinin azalması için ilaç verilir. İlaç her durumda gerek görülmez. Kortizon ve kolşisin gibi ilaç tedavileri aşırı ağrı, şişkinlik ve iltihap durumunda uygun görülür. Tekrar eden ataklardan korumak adına verilen tek ilaç ise ürikoliz (allopurinol) ilacıdır. Bu ilaç böbreklerde de ürat taşının oluşumunu engeller ve hastalığın yan etkilerini azaltır. Akut ağrı ve şişlikler için voltaren tarzı merhemler önerilebilir. Kilo verilmeli; çay, kahve ve alkol sınırlandırılmalı, düzenli beslenmeli, bol sıvı tüketilmelidir. Ürik asit düzeyini artıran kırmızı et, beyin, böbrek, et suyu, sardalya, hamsi, karaciğer besinlerinden uzak durulmalıdır. Doktor uygun görürse cerrahi müdahale de yapılabilir. Kahve, kiraz ve portakal tüketimi de gut tedavisinde doğal yardımcılardır.

Not: Burada yazılı olanlar bilgi amaçlıdır. Kesin teşhis ve bilgi için doktorunuza başvurunuz.

Yorum Gönder

To Top