Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar ve Avantajları Nelerdir?

Bitcoin

Bitcoin 2009 yılında ortaya çıkmıştır ve her geçen gün değerini daha da artırmıştır. Bitcoin şimdilerde yönlendirilmeyen bir güç olarak karşımıza çıkmakta. Merkezi bulunmayan bu güç doğal olarak finans, piyasalarını büyük bankerleri ve bankaları oldukça korkutmaktadır. Çünkü Bitcoin herhangi bir kişiye, kuruma ya da ülkeye bağlı değildir. Bitcoin tamamen özgür bir kripto para birimidir. Bu sistem doğası gereği parayı veya sanal parayı bir amaç olmaktan çıkarıp araç haline getirmektedir. Bu bakımdan Bitcoin mevcut olan finansal sitemin görmezden gelmeye çalıştığı ama başaramadığı yeni bir dev teknolojidir. Son alınan verilere göre dünya çapında Bitcoin kullananların sayısı 1 milyona kadar ulaşmış durumda. Bitcoin’in “ -B-“ olarak belirlenmiştir. Bitcoin’in BTC olan kısaltılması tüm dünya tarafından kabul edilmiştir. Bitcoin 2009 yılından beri Satoshi Nakamoto tarafından yaratılmış ve tüm dünyada dolaşımdadır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2009 yılında bir veya birkaç kişi tarafından "Satoshi Nakamoto" takma adı kullanılarak yaratılan, tamamen dijital bir para birimidir. Kripto para birimi olarak bilinen bu para birimi, merkezi olmayan bir yapıya sahiptir, yani herhangi bir hükümet, kurum veya kişi tarafından kontrol edilmez. Bitcoin, blockchain adı verilen bir teknoloji ile çalışır. Blockchain, işlemlerin kaydedildiği, şifrelenmiş ve güvenli bir veritabanıdır.

Bitcoin'in birçok özelliği vardır:

 1. Merkeziyetsiz: Bitcoin, merkezi bir otorite veya hükümet tarafından kontrol edilmez. Bunun yerine, işlemler ağdaki düğümler (bilgisayarlar) tarafından doğrulanır.

 2. Sınırlı Arz: Toplamda sadece 21 milyon Bitcoin üretilebilir. Bu, Bitcoin'in deflasyonist bir doğası olduğu anlamına gelir, yani zamanla değerinin artması beklenir.

 3. Anonim: Bitcoin işlemleri tamamen anonimdir. Kimse işlemleri gerçekleştiren kişilerin kimliklerini bilemez, ancak tüm işlemler herkes tarafından görülebilir.

 4. Küresel: Bitcoin, dünya çapında kullanılabilir. İnternet erişimi olan herkes, Bitcoin kullanabilir.

 5. Düşük İşlem Ücretleri: Bitcoin ile yapılan işlemler genellikle çok düşük ücretlere sahiptir, özellikle de uluslararası para transferleri söz konusu olduğunda.

 6. Hızlı ve Güvenli: Bitcoin işlemleri birkaç dakika içinde gerçekleşebilir ve oldukça güvenlidir.

Bitcoin'in değeri sürekli olarak dalgalanmaktadır ve bu da onu yatırım yapmak için oldukça riskli kılar. Ancak aynı zamanda, hızlı değer artışları nedeniyle birçok kişi ve kurum tarafından popüler bir yatırım aracı olarak görülmektedir.

Bitcoin ile alışveriş yapmak için bir Bitcoin cüzdanına ihtiyacınız vardır. Bu cüzdan, Bitcoin'lerinizi saklamanıza, göndermenize ve almanıza olanak tanır. Bitcoin'leri madencilik yaparak (bitcoin madenciliği) veya bir Bitcoin borsasından satın alarak elde edebilirsiniz.

Son yıllarda Bitcoin, hem yatırım aracı olarak hem de alternatif bir ödeme yöntemi olarak büyük ilgi görmüştür. Ancak hala geleneksel para birimleri kadar yaygın olarak kabul edilmemektedir ve değeri oldukça dalgalıdır.

Evden İş Yaparak Para Kazanmak

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Günümüzde Bitcion üretimi yapabilmek için mining yapmanız gerekir. Türkçe karşılığı ile madencilik yaparak bitcoin sanal para birimini üretebilirsiniz. Ancak şu an ki şartlarda elinizde bulunan bilgisayarlar ile bitcoin üretimi yapmak oldukça imkansızdır. Sadece bitcoin üretimi için binlerce makine üretilmş ve bitcoin alanları oluşturulmuştur. Sizler bunun yerine bitcoinin alt türevi olan altcoini üretip istediğiniz gibi bitcoine çevirebilirsiniz. Bitcoin madenciliği yapabilmeniz için öncelikle çok iyi ekran kartı ve bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Güçlü bir CPU ile de madencilik yapabilirsiniz. Günümüz şartlarında bu oldukça verimsizdir. AMD ekran kartına sahip bilgisayarlarda yüksek sayıda kazı yapabilir ve bu para birimlerini biriktirebilirsiniz.

Bitcoin Ne İşe Yarar?

Bitcoin ile internetten rahatlıkla alışveriş yapabilir ya da üretmiş olduğunuz coinleri çeşitli sitelerde Türk lirasına çevirip rahatlıkla harcayabilirsiniz. Ürünlerinizi Bitcoin ile takas ederek ticaret hayatınıza Bitcoin sanal parayı dahil edebilirsiniz.

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

 • Dijital Para Birimidir. Madde ve Fiziki bir karşılığı yoktur.
 • Bitcoin bir ağ etkileşimdir, herhangi bir merkezi bulunmamaktadır.
 • İnternet ortamında rahatlıkta bitcoin transferi yapılabilir.
 • Aracı veya komisyonu yoktur. Aracı olmadığı için masrafları çok düşüktür.
 • Her yerde kullanılabilir, çevrimdışı hesabınıza kimse müdahale edemez.
 • Kullanım koşulu ön sınırlama, sözleşme şartları gibi sınırlayıcılar yoktur.

Yorum Gönder