Yapay Doku ve Organlar Hakkında Bilgi

Yapay dokular, yanıklardan kalp krizine kadar birçok yaralanma ve hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yapay doku üretiminde, genellikle insan vücudundan alınan kök hücreler kullanılır.

İlk Kalp Nakli Dünyanın en ünlü fotoğraflarından biri olan ilk kalp nakli sırasında çekilmiş bir kare.

İlk Kalp Nakli

Yapay organlar, fonksiyonunu yitiren organların yerini almak üzere tasarlanmış mekanik cihazlardır veya doku mühendisliği ile üretilmiş organlardır. Son 30 yıl içerisinde, yapay organlar insan vücudunun yaklaşık 40 farklı bölümüne başarılı bir şekilde nakledilmiştir.

Yapay Kalp

2001 yılında tarihte ilk kez bir hastaya yapay kalp nakli gerçekleştirilmiştir. Bu ilk yapay kalp, 1 kg ağırlığında olup "AbioCor" adıyla anılmaktadır. AbioCor, titanyum ve polimer malzemelerden üretilmiş olup, hastanın vücudu içine yerleştirilen bir iç bateriye ve hastanın omuzlarına takılan bir dış bateriye sahip bir kan pompası sistemidir.

Yapay Böbrek

Diyaliz makinesi, tıp tarihinde ilk yapay organ olarak kabul edilir. Bu makine, 1940'lı yıllarda Willem Johan Kolff tarafından geliştirilmiştir. Diyaliz makinesi, üreyi ve kanda bulunan diğer istenmeyen maddeleri, besinleri ve tuzları temizleyerek böbreğin temel işlevlerinden bazılarını yerine getirir.

Yapay Akciğer

Akciğerler, vücudun oksijen ihtiyacını karşılar ve karbondioksiti atmosfere geri verir. Tam anlamıyla bir yapay akciğer henüz geliştirilememiş olsa da, bu organın işlevlerini desteklemek veya taklit etmek amacıyla çeşitli yardımcı cihazlar üretilmiştir. Bu tür cihazlar genellikle ameliyatlar sırasında veya hastaların organ nakli beklerken kullanılırlar. Son yıllarda, akciğerin bazı işlevlerini kısa bir süre için taklit edebilen ve nakil edilebilen kateter tipi yapay akciğerler de geliştirilmiştir.

Yapay Pankreas

Pankreas, insülin hormonunu salgılayarak vücuttaki glikoz (şeker) seviyesini dengeleyen kritik bir organımızdır. 1969 yılında Minnesota Üniversitesi'nde, insülini otomatik olarak pompalayan ve böylece kandaki glikoz seviyesini düzenlemeye yardımcı olan bir insülin pompası geliştirilmiştir. Daha sonrasında, Roman Hovorka öncülüğünde Londra Şehir Üniversitesi'nde bir yapay pankreas prototipi tasarlanmıştır. Bu cihaz, insülini sürekli olarak ve otomatik olarak deri altından kana pompalayarak, diyabetli hastaların glikoz seviyelerini daha etkili bir şekilde kontrol altında tutmalarına yardımcı olmaktadır.

Yorum Gönder

To Top