Mısır Firavunu Ay Hakkında Detaylı Bilgi

Mısır Firavunu Ay

Mısır Firavunu Ay kimdir, hayatı hakkında bilgi

Mısır Firavunu Ay, aynı zamanda Heperheprure Ay olarak da bilinir (yaklaşık İÖ 14. yy), Mısır firavunu idi (İÖ 1323-1319). Devlet ve ordu kademelerinde yükselen Ay, 18. sülalenin son temsilcisi olan Tutanhamon’un ölümünden sonra tahta çıkmıştır.

Ay'ın kardeşi, III. Amenofis’in eşi Kraliçe Tiy idi; Ay’ın eşi ise, Ahenaton’un karısı Kraliçe Nefertiti’nin bakıcısıydı. Ay, ya Kraliçe Tiy ile olan akrabalığı sayesinde ya da eşinin yardımıyla devlet hizmetine girmişti. Ahenaton’un sarayında görev yaparken, "tanrının babası" unvanını taşıdı, bu da firavun ailesiyle yakın ilişkiler kurduğunu göstermektedir (Bu durum, Nefertiti'nin babasının Ay olabileceği iddiasını da gündeme getirmiştir). Ay, ayrıca orduda önemli bir pozisyona sahipti ve firavunun yazıcısı olarak görev yaptı.

Ahenaton’un vefatının ardından Ay, Firavun Tutanhamon’un en yakın danışmanı oldu ve etkisini artırdı. Ay, Tutanhamon'un Ahenaton döneminde baskı gören Amon rahipleriyle ilişkilerini düzeltmesine yardımcı oldu. Ay'a, yeni bir askeri unvanın yanı sıra önemli bir dini görev de verildi. Ek olarak, Ay saray baş görevlisi ve vezir oldu. Ay, Tutanhamon’a sadık kaldı ve genç firavunun beklenmedik ölümünden sonra, cenaze törenini ardılı olarak yönetti.

Tutanhamon’un dul eşi Anhesenamen, Anadolu'daki Hitit kralından bir prens göndermesini istedi, böylece prensle evlenebilir ve yeni firavun olabilirdi. Ancak, gönderilen prens yolculuk sırasında yakalandı ve öldürüldü.

1932’de Kahire'de bulunan ve üzerinde Ay ile Anhesenamen’in isimlerinin yazılı olduğu bir yüzük, Ay'ın Anhesenamen ile evlenerek firavun olduğunu gösteren bir kanıt olarak değerlendirilmiştir. Fakat Ay'ın mezarından elde edilen bilgilere göre, Ay’ın ilk eşi baş kraliçe olarak kalmıştır. Ay, Teb şehrinde, kendisinden sonra gelenler için örnek olacak yenilikçi ve zarif bir mezar tapınağı inşa ettirdi. Ay, Tutanhamon’un izinden giderek, Aton’a olan tapınmayı sürdürdü ve halk nezdinde saygınlığını artırdı. Tahta geçtiğinde yaşlı olan Ay, sadece dört yıl hüküm sürebildi. Kendisinin bir varisi olmadığı için, yerine komutan Horemheb geçti.

Yorum Gönder

To Top