Aydaş Ne Demek?

Aydaş ne demek

Aydaş nedir? Aydaş ne demek? 

"Aydaş", Anadolu'da bir çocuk hastalığına verilen addır. Birbirinin kırkı çıkan iki çocuktan biri sağlıklı iken diğeri zayıf ve hastalıklıysa, bu duruma "aydaşlık" denir. Bu hastalık, 0-2 yaş arasındaki çocuklarda da görülebilir. Halk hekimliği yöntemlerine göre tedavi uygulanırken, hasta çocuk, sağlıklı olan çocuğun evinin çevresinde dolaştırılır ve sağlıklı çocuğun giysilerinden bir parça giydirilir. Eğer bu uygulama ile bir düzelme gözlemlenmezse, hasta çocuğun annesi, sağlıklı çocuğun evinden bir şey tüketir. Eğer yine bir iyileşme olmazsa, sağlıklı çocuğun evinde birlikte yemek yenir.

Çocuklar karşılıklı olarak değiştirilir ve emzirilir; bu emzirme işlemi kuyu başında da gerçekleştirilebilir. Çocuk, ortası oyuk olan bir kaya parçası, bilinen adıyla "aydaş taşı", içinden geçirilir. Üç veya dört yol ağzında toplanan çalı çırpı, bir kazanın altında yakılır ve çocuk bu kazanın içerisinde döndürülür. Kazana atılan eşyalar hızlıca alınır. Bu uygulamaya "aydaş aşı" veya "aydaş pişirme" denir. Eğer çocuk iyileşmezse, doğumundan sonra ölen bir kişi ile aydaş olduğuna inanılır ve çocuk bir kutsal mekanın çevresinde dolaştırılır.

Ayrıca, diğer evden alınan bir taşın beşiğe konulması, tahta veya yonga yakılarak çıkan dumanın beşiğe tutulması gibi yöntemlere de başvurulabilir. "Aydaş" durumunun oluştuğuna inanılan bir çocuk için, bu durum bazen şeytanın çocuğu değiştirdiği şeklinde de yorumlanır. Kazanda döndürme işlemi gerçekleştirilirken, şeytanın yanlışlıkla asıl çocuğu bırakıp kendi çocuğunu (aydaş olanı) aldığına inanılır.

Yorum Gönder

To Top