Tırnak Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Tırnak bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtını vermeden önce tırnağın yapısının ne olduğunu bilmek gerekir. Tırnak, sertleşmiş protein, yani keratinden oluşur. Tırnak bakımı yapılmasının başlıca sebeplerinden biri tırnakların güçsüzleşmesi ve kimyasallara maruz kalıp kırılmasıdır. İkinci sebebi ise fazla oje kullanımı ya da herhangi bir hastalıktan, çoğunlukta mantardan oluşan tırnak sararmasıdır. Ayak tırnaklarında görülen sararma ve kırılma uzun süre çorap içinde havasızlıktan sebebiyle de ortaya çıkmaktadır.

Tırnak bakımı ve uzatma doğru teknikler ve yağlarla düzenli kullanım da güzel sonuç verir. Tırnak bakımı için neler yapılmalı sorusuna bir diğer cevap ve en önemlisi mantar gibi bulaşıcı hastalığı olan bireylerin kişisel eşyalarını kullanmaktan kaçınmaktır.  Tırnak bakımı evde yapıldığı gibi tırnak bakımı yapan yerler de mevcuttur.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak bakımı nasıl olmalıdır sorusu oldukça sık sorulur. Elbette bu sorunun yanıtı işlemin evde ve güzellik merkezinde yapılacak olmasına göre değişmektedir. Evde yapılacak olan tırnak bakımı için kendinize ait bakım ürünlerine ya da gerekli doğal ürünlere sahip olmanız gerekmektedir. Eğer güzellik merkezinde tırnak bakımı yaptıracaksanız, herhangi bir ürüne sahip olmanız gerekmemektedir.

Evde yapılacak olan tırnak bakımı için doğal yöntemler sıklıkla kullanılır. Bu yöntemlerin en başında doğal yağlar kullanarak yapılan tırnak bakımı gelir. Tırnak bakımı için hangi yağ kullanılmalıdır sorusuna en popüler cevap Hindistan cevizi ve zeytinyağı olmaktadır.

Tırnak bakımı için öneriler sağlıklı beslemek ile başlıyor. Kendi tırnağınız tüm işlemlerin sonucunda hala uzamıyorsa ya da sağlık problemi yaşıyorsanız, protez tırnak yaptırabilirsiniz. Fakat eğer tırnaklarınızda süregelen problemler uzun zamandır varsa, bir uzman hekimden yardım almanızda fayda bulunmaktadır.

Protez tırnak bakımı nasıl olur derseniz evde yapılması tırnaklara zarar verebileceğinden yaptırdığınız yere düzenli giderek sağlıklı ve bakımlı tırnaklara uzun süre sahip olabilirsiniz.  Şimdi tırnak bakımı evde nasıl olur, gelin beraber bakalım.

Evde Tırnak Bakımı için Öneriler

Tırnakların bakımlı olması hem sağlık açısından hem de güzellik açısından oldukça önemlidir. Bakımsız tırnaklar özgüven eksikliğine yol açabildiği gibi, mantar gibi rahatsızlıklara da kapı aralayabilir. Tırnak bakımı evde aşağıdaki gibi yapılabilir:

 • Elinizin ya da ayağınızın sığabileceği büyüklükte bir kaba ılık suyu koyun.
 • Tırnaklarınızı 15 dakika bekletin.
 • Yumuşayan tırnaklarınızı kesin ardından törpüleyin. Törpüleme işlemini çok bastırmadan tırnak kenarlarına doğru yapın.
 • Törpüleme işleminden sonra ölü derileri kesme işlemine geçin. Tırnak diplerindeki ve kenarlarındaki derileri nazikçe kesin.
 • İşlem bitiminde tırnaklarına yağlarla masaj yapın.
 • Ojeleri 2 günden fazla bekletmeyin. Sildikten sonra 2-3 gün bakım yağı sürün ve tırnaklarınızın hava almasına fırsat verin.
 • Tırnak bakımı için faydalı ürünler alıp düzenli aralık ile kullanırsanız sağlıklı tırnaklar elde edebilirsiniz. Bu ürünlerin ilk sırasında kaliteli bir manikür setine sahip olmak gelir.
 • Tırnak bakımı için gerekli malzemeler doğru temizlenmeli ve tek kişi kullanmalıdır. Mantar gibi bulaşıcı hastalıklardan korunmak için steril etmek çok önemlidir.

Tırnak bakımı için neler yapılmalı sorusuna bunlara ek olarak tırnaklarınızı aşırı sıcak ve soğuğa maruz kalmasında kaçınmalısınız. Temizlik yaparken herhangi bir kimyasal ile temasından kaçınmak için temizlik eldivenlerini mutlaka kullanmalısınız. Hem deri hem tırnak sağlığınız için kimyasal ürünlere doğrudan temastan kaçınmalısınız.

Tırnak bakımı ile ilgili bilgiler bunlarla kalmayıp doktorlardan ve manikürcülerden daha fazla bilgi alabilirsiniz. Kuaförlerde tırnak bakımı nasıl olur derseniz evde yaptığınızın aksine daha profesyonel olduğu için ilk aşamada kuaförlere gidip yaptırmak daha sağlıklı olur.

Tırnak bakımını evde yapacaksanız, kesinlikle bu konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Yapacağınız yanlış bir işlem mikrop kapmanıza neden olabilir. Bu sebepten ötürü ilk kez tırnak bakımı yaptıracak olanların güzellik merkezlerine giderek süreci görmeleri önerilmektedir.

Unutmayın ki tırnaklardan önce ilk göze çarpan bölüm yüzünüz olacaktır ve sizler de daha sağlıklı ve güzel bir görünüm için kaşlarınıza özen göstermelisiniz. Eğer seyrek, şeklinden memnun olmadığınız kaşlarınız varsa, microblading nedir sorsununa yanıt arayarak size uygun yöntemi seçebilirsiniz. Böylece daha hacimli ve arzu ettiğiniz görünümdeki kaşlara sahip olabilirsiniz.

Tırnak Bakımı için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

İster protez tırnak yaptırın isterseniz evde tırnak bakımı yapın ilk olarak kendinize özel tırnak bakım malzemeleriniz olmalıdır. Aile bireyleriyle ya da arkadaşlarınızla ortak kullanmak sağlıklı değildir. Bakımlı bir tırnak istersen hastalıklarla uğraşmak istemezsiniz. Bu hastalıklardan korunmak için tırnak makaslarınızı, törpülerimiz ve diğer bakım ürünlerini doğru bir şekilde temizlemelisiniz.

Başkasına ait olan çorap, terlik ve ayakkabıları kullanmanız önerilmez. Ayakkabı ve çorap tercihleriniz de tırnaklarınız için çok önemlidir. Parmaklarınızı sıkan ayakkabılar tercih etmemelisiniz. Çorap tercihleriniz de ayağınıza hava aldıracak şekilde olmalıdır. Aksi takdirde mantar gibi hastalıklara yakalanma ihtimaliniz artar. Tırnak bakımı için gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • Kağıt Törpüler: Metal törpülerin yanı sıra kağıt törpüler daha hijyenik olduğundan sıklıkla tercih edilen bir üründür. Ucuz fiyatıyla bütçe dostu olup son zamanda fazlaca popülerleşmiştir.
 • Tırnak Makası: Törpüleme işleminden önce tırnaklarınızın boyutunu ayarlamalısınız. El ve ayak tırnaklarınız hilal şeklinde kesilmelidir. Bunun sebebi tırnak batığı oluşmasını önlemektir. Tırnak makasınız kişiseldir ve asla başlarıyla paylaşılmamalıdır. Tırnak makasınızı kullandıktan sonra güzelce temizleyip kaldırmanız daha sağlıklı olur. Tırnak bakımı için ne yapılmalı sorusunun yanıtı bu aşamada oldukça önemlidir.
 • Krong: Ölü derileri ve tırnak diplerindeki derileri temizlemek için kullanılır.
 • Manikür Kabı: Tırnak bakımına başlamadan önce mutlaka bir kabınız olmalı, suyu hafif ılıtarak içine koymalı ve elinizi ılık suda bekletmelisiniz. Manikür suyu nasıl yapılır, sorusunun yanıtı da bu kadar basit olmaktadır.
 • Poza Taşı: Bildiğimiz adıyla topuk taşı, ayak bakımı için mutlaka gereklidir. Topuklarda oluşan sertleşmiş ölü derileri bu taş yardımıyla temizleyebilirsiniz. Nazik bir şekilde ovalayarak kullandığınız poza taşı güzel sonuçlar almanızı sağlar.
 • Tırnak ve Tırnak Eti Peelingi: Daha sağlıklı ve parlak tırnaklar elde etmek için bu ürünü kullanmak idealdir. Tırnaklarınızı yumuşatarak şekil verme işleminde size fazlasıyla kolaylık sağlar.
 • Tırnak Eti İtici: Ilık suda bekletip yumuşattığınız tırnak etlerinizi bu ürün sadesinde kolaylıkla kaldırabilir ve ardından krong yardımıyla keserek daha temiz ve sağlıklı görüntü elde edebilirsiniz.

Tırnak Bakımı Neden Önemlidir?

El ve ayak tırnak bakımı aksatılmadan düzenli aralıklarla yapıldığında daha bakımlı tırnaklar elde edebilirsiniz. Tırnak bakımı için yağ kullanarak tırnaklarınızın hızlı uzamasını ve kırılmamasını sağlayabilirsiniz.

Protez tırnakların çıkartılma işleminden sonra incelen ve güçsüzleşen tırnaklarınız için Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, badem yağı gibi güçlendirici yağlar kullanmak tırnaklarınızın kısa sürede toparlanmasını ve eski haline dönmesini sağlar. Tırnak bakımı ve uzatma sayesinde daha canlı tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Sararan tırnaklarınızı limon yardımıyla eski haline getirebilirsiniz. Fakat unutulmamalıdır ki limonu tırnaklarınızda uzun süre bekletmek derinizi ve tırnağınızı içindeki asitten ötürü tahriş edebilir. Tırnak bakımı için ürünler, tırnakların sağlam ve güzel görünmesi için oldukça önemlidir.

Tırnak bakımı nasıl yapılır sorusuna herkesin, ulaşabileceği ürünler ile tırnak bakımı yapabilmesi adına yanıt verdik. Sizler de tırnak bakımı ve ürünleri ile ilgili bilgilerinizi yorumlarda paylaşarak tüm okurlarımızla deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Evde tırnak bakımı nasıl yapılır?

Eve tırnak bakımı yapmak için gereken ürünlere sahip olmalısınız. Bu ürünler, tırnak makası, kağıt törpü, tırnak eti peelingi, poza taşı ve krong olarak özetlenebilir. Ayrıca çeşitli tırnak bakımı yağları da kullanabilirsiniz.

Ayak bakımı için hastanede hangi bölüme başvurmak gerekir?

Ayak tırnak rahatsızlık tanısı ya da hastalık tedavisi için Podoloji, yani ayak sağlığı bölümüne başvurabilirsiniz.

Tırnak bakımı yapan yerler nelerdir?

El ve ayak tırnak bakımı için güzellik merkezlerine gidebilirsiniz. Aynı zamanda medikal bir problem olduğunu düşünüyorsanız, Ortopedi servisine başvurabilirsiniz.

En etkili tırnak bakım yağları nelerdir?

Tırnak bakımı için badem yağı, Hindistan cevizi yağı, saf zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bu yağlar ile kısa sürede çok yüksek fayda sağlayabilirsiniz.

Kısa tırnağa manikür yapılır mı?

Evet, kısa tırnağa manikür yapılabilir. Fakat tırnaklarınızı çok fazla kısaltmamaya özen göstermelisiniz. Aksi taktirde batık oluşabilir ve batığa bağlı mikrop oluşumu gerçekleşebilir.

Yorum Gönder