Microblading Nedir? Nasıl Yapılır?

Microblading kaş, zamanla gürlüğünü yitirmiş ya da doğuştan gür olmayan, seyrek kaşların arzu edilen gürlüğe, uzunluğa ve genişliğe getirilmesi işlemine denir. Bilinenin aksine sadece kadınlar değil erkekler de kıl tekniği ile kaş yaptıranlar arasında yer almaktadır. Microblading işleminin amacı, kişiye en uygun, doğal görünen kaşı tasarlamaktır. Böylece doğal görünüm yakalanır ve yapay bir görünümden uzak kalınmış olur. Kalem ile çizmekle arasındaki en büyük fark doğallıktır. Kimi zaman phibrows tekniği olarak da bilinir.

Microblading Nedir? Nasıl Yapılır

Kıl tekniği ile kaş dizaynı, kaş dökülmesi ya da seyrelmesi sebebiyle psikolojik olarak yıpranmış olan kişilerin yardımına koşuyor. Sadece kadınlar değil, erkekler de kaş kontürü uygulaması ile arzu ettiği kaş tasarımına kavuşabilir.

Microblading yaparken ya da yaptırırken en önemli şey, kaşınız ile aynı rengi tutturmak ve kaşlarınızın çıkış yönüne uygun kesiler atılmasını sağlamaktır. Bu işlemde kaşlarınızın her yeri boyanmıyor; yalnızca seyrek olan kısımların daha gür ve doğal görünmesi için işlem yapılıyor. Kıl tekniği ile kaş işlemi kalıcı makyaj boyaları ile yapılmaktadır ve bu sebepten ötürü uzun süre rahatlıkla kullanılabilir.

Microblading Kaş Nedir? Kıl Tekniği ile Kaş Nasıl Yapılır?

Peki, microblading kaş nedir? Microblading kaş tekniği kişiye özel iğnelerle, tamamen doğal boyaların cildin bir alt katmanına işlenmesi ile gerçekleştirilen işlemdir. Su ve bitkisel bazlı boyalarla ortalama bir saat gibi bir sürede 3D kaş görünümüne sahip olabilirsiniz. Ayrıca arzu ettiğiniz kaş görünümünü uygulayacak kişiye tarif ederek, kaş yapınızdan bağımsız olarak istediğiniz kaş görünümüne kavuşabilirsiniz.

Her kaş şekli yüzünüz ile uyumlu olmayabilir. Bu sebepten ötürü ilk olarak nasıl bir kaş tipine sahip olmak istediğinize karar vermelisiniz. Ardından, 3D kıl tekniği uygulayacak olan uzmana danışmalı, seçmiş olduğunuz kaş tipinin suratınıza uygun olup olmadığı yönünde bilgi almalısınız. Kaş tipiniz yüz ifadenizde ve mimiklerinizde büyük etki sahibi olduğu için kendinize en uygun kaş şeklini belirlemenizde fayda var.

Microblading kaş nasıl yapılır? Surat yapınıza uygun çizim uzman tarafından gerçekleştirilir ve onayınız doğrultusunda microblading kıl tekniği uygulamasına geçilir. Unutmayın; güvenilir olmayan kişi ya da kurumlarda herhangi bir işlem yaptırmamalısınız. Zira istenmeyen, kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Microblading işlemini yapacak kişinin yetkinliğini kanıtlayacak bir belgesi olması bu hususta oldukça önemlidir. Microblading kalem ve mürekkebi kaliteliyse ve işinin ehli bir uzman uygulama yapıyorsa, gönül rahatlığı ile kaş kontürü yaptırabilirsiniz.

Microblading kalemi ve microblading boyası kişiye özeldir. İşlem yaptırmadan önce kalem ve boyanın daha önce kullanılmadığından emin olmanızda fayda var.

Microblading Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaş microblading ile arzu ettiğiniz görünüme gelebilir. Fakat kesinlikle saç boyanızla uyumlu bir renk kullanılmalıdır. Aksi taktirde doğal değil yapay bir görünüm elde edilebilir. Makyaj uzmanı seçerken de dikkatli olmalısınız çünkü yüzünüze en uygun kaş şeklini size önerecek olan kişi kendisi olacaktır.

Microblading sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi, bölgeyi suyla temas ettirmemektir. Tıpkı dövme işleminden sonraki gibi, bölge su ile temas ettirilirse bozulmalar olabilir ve bu da oldukça kötü bir görünüme sebep olabilir. Microblading sonrası banyo ya da yüz yıkama işlemi yapmamanız oldukça önemlidir. Microblading sonrası yüz yıkama, uygulama yapılan bölgenin genişliğine göre değişkenlik gösterse de, yarım gün yapılmaması önerilir.

İşlem sonrası bölgeye herhangi bir makyaj uygulaması da yapmamalısınız. Kaşların iyileşme sürecinin ortalama 1 ay kadar olduğu unutulmamalıdır. 1 ayın sonunda ikinci seans olacağı için tekrar işlem yapılması gerekebilir.

Microblading Kaş ve Micropigmentation Kaş Arasındaki Farklar

Micropigmentation, profesyoneller tarafından kullanılan makineler aracılığı ile yapılan işlemdir. Microblading ise jilete benzeyen minik iğneler aracılığıyla cilde kesiler açılarak yapılır.

Her iki işlemden sonra da görünüşte gözle ayırt edilebilecek bir fark olmaz. Etkileri aynı olan bu uygulamaların yalnızca uygulama tiplerinde farklılıklar bulunmaktadır. Önemli olan, cilt tipinize en uygun uygulamayı, uzman aracılığı ile belirlemektir.

Microblading Yaptıranlar ve Yorumları

Kıl tekniği ile kaş yaptıranlar, genel olarak seyrek kaşlarından ya da dökülmüş kaşlarından memnun olmayan, bir değişiklik arzusuyla kendisini uzman ellere bırakmak isteyen kişilerdir. Fakat işlem göz üzerinde, yüzde gerçekleştirildiği için oldukça dikkat edilerek yapılmalıdır. Eğer gerçekten uzman birisine yaptırılırsa, kıl tekniği ile kaş uygulaması oldukça güzel durabilir.

Microblading yaptıranlar genel olarak kaşlarının şeklinden memnun olmayan, seyrek kaşlara sahip kişilerdir ve genel olarak sonuçtan memnun olunur. Fakat güvenilir olmayan kişilere ya da kurumlara, ucuz yollu işlem yaptıranlar ilerleyen süreçte problem yaşayabilmektedir. Yeri gelmişken söylemekte fayda var; microblading yaptıran ünlüler de oldukça fazladır. Selena Gomez, Mila Kunis, Rihanna gibi ünlüler, bu işlem sayesinde kaş görünümlerini değiştirmiştir. Bu sayede de yepyeni bir yüz ifadesi sahibi olmuşlardır.

Microblading Fiyatları 2023

Microblading fiyatları 2023 yılında, geçtiğimiz yıllara göre farklılık göstermektedir. Bunun en büyük nedeni, döviz kurlarındaki yükselme olarak açıklanabilir. Yine de işlem suratta yapılacağı için ucuza kaçılmamalı, muhakkak alanında uzman birisi aracılığı ile gerçekleştirilmelidir.

Phibrows microblading fiyatı ortalama 3000 ila 4.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Elbette daha uyguna yapan ya da daha pahalıya yapan kişi ve kurumlar da bulunmaktadır. Freelance olarak microblading hizmeti veren kişiye yaptıracağınız uygulamanın fiyatı ile bir güzellik salonunda yaptıracağınız uygulamanın fiyatı çoğu zaman denk olmaz. Fakat bu, freelance olarak işlem yapan kişinin daha deneyimsiz olduğu anlamına da asla gelmez. Microblading kaş fiyat bilgisi aşağı yukarı bu şekildedir.

Sizler de kaş kontürü fiyatları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bir uzman tavsiyesi ışığında kaşlarınıza hacim ve gür görünüm kazandırabilir, istediğiniz kaş tasarımına sahip olabilirsiniz.

Microblading Kaş Hamileyken Yapılır mı?

Microblading nadir de olsa enfeksiyon ya da deri problemlerine yol açabilen bir uygulamadır. Bu etkiler çok az görünse de, hamile kalmayı düşünen, hamilelik döneminde olan ya da emzirme döneminde microblading yapılır mı, diye soran bireylere yanıt, bu işlemin önerilmediği yönündedir. Olası deri ve enfeskiyon problemlerinden uzak durmak hem hamile olan bireyin hem de çocuğun zorlu bir süreç geçirmesine neden olacaktır. Hamilelikte kıl tekniği yapılır mı ile hamileyken dövme yapılır mı sorusunun yanıtı, bu sebepten aynıdır.

Microblading ile dövme arasındaki fark nedir?

Dövme işleminde microblading işlemine göre daha derine işlem yapılır. Microblading işlemindeyse derinin bir alt katmanına işlem yapılmaktadır. Bu sebeple dövme, microbladinge göre daha kalıcıdır.

Microblading kaş ne kadar kalıcı?

Microblading kaş ne kadar kalıcı, sorusunun yanıtı vücut tipinize, kalıcı makyaj boyasının kalitesine ve uygulayan kişinin yetkinliğine göre değişiklik gösterebilir. En iyi kıl tekniği yapan yerler ortalama 1 ila 1,5 yıl kadar kalıcılık garantisi vermektedir.  

Microblading kaç seans sürer?

Microblading, diğer adı ile kaş dövmesi işleminin tamamlanması, uzmanın belirleyeceği ölçüde genel olarak iki ya da üç seans sürmektedir. İlk seans işlemin uygulanması, ikinci seans rötuşların gerçekleştirilmesi, son seansta kontrol amaçlıdır.

Microblading kaş sildirilebilir mi?

Microblading silme işlemi, dövme işlemine göre çok daha kolaydır. Zaten beklemeniz durumunda uzmanınızın belirteceği süre sonunda tamamen kendiliğinden silinecektir. Fakat silinene kadar kötü görünmesini istemiyorsanız, kıl tekniği kaş sildirme işlemini yaptırabilirsiniz.

Hamileler microblading yaptırabilir mi?

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında microblading yaptırmak da yer almaktadır. Hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların kıl tekniği ile kaş işlemini yaptırmaması gerekir.

Kıl tekniği nedir?

Dövmeye benzeyen kıl tekniği işlemi, kaş bölümünün tamamını boyamak yerine kıl görünümlü olacak şekilde derinin alt kısmına gerçekleştirilen işlemdir.

Yorum Gönder