Hamilelikte Seks... Hamile Bir Kadınla Seks Yapmak Güvenli Midir?

Hamilelikte Seks

Hamile iken cinsel ilişki yapılır mı veya hamileyken seks yapılır mı sorusunun cevabı makalemizde mevcuttur. Hamilelik, kadının hayatında geçirdiği hassas ve özel bir dönem olarak kabul edilir. Genellikle 7 ila 9 ay süren bu süreç, kadından özellikle ve genel olarak eşinden ve aileden çok dikkat ve hazırlık gerektirir, böylece bebeğin güvenli bir şekilde dünyaya gelmesi sağlanır.

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler konusunda kadın, hamilelik belirtilerini hissetmeye başladığı anda, birçok soru zihnine gelir ve ne yemeli, ne yememeli, ne yapmalı, ne yapmaktan kaçınmalı vb. gibi konularda kafa karışıklığına ve belirsizliğe kapılır. Hamilelik süresince saygı gösterilmesi gereken kurallar ve uyulması gereken şeyler hakkında endişelenir. Hamilelik sürecinde çiftlerin her zaman düşündüğü önemli konulardan biri, hamilelik sırasında cinsel ilişkinin güvenli olup olmadığıdır. Bebeğe zarar verir mi? Cinsel ilişki sırasında dikkat edilmesi gereken önlemler nelerdir? Hamile kadın için uygun ve rahat pozisyonlar nelerdir?

İLGİLİ İÇERİK: Cinsellikle İlgili Bilinmeyen Gerçekler

Hamilelik sırasında cinsel ilişki yapmamanız gereken durumlar

Hamilelik sırasında cinsel ilişkinin zararlı olabileceği konusunda herhangi bir belirsizlik yaşarsanız, çift olarak doktora danışmalısınız. Ayrıca, cinsel ilişki sonrasında ağrı veya enfeksiyon gibi herhangi bir belirti görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır. Bununla birlikte, birçok araştırma, hamile kadınlarla cinsel ilişkinin ne annenin ne de fetüsün herhangi bir zarara neden olmadığını göstermektedir, ancak bazı nadir durumlar dikkate alınmalıdır. Bu durumlardan bazıları, kadının daha önce tekrarlayan düşük yaşadığı durumlar, kanama varlığı veya fetusun sıvı azalması gibi diğer sorunlara sahip olmasıdır.

Güvenli cinsel ilişki

Annenin ve bebeğin sağlıklı olduğu ve hamileliğin normal seyrettiği durumlarda, hamilelik sırasında cinsel ilişki zararlı değildir. Ancak, kadının genellikle hamileliğin ilk üç ayında cinsel ilişkiyi reddetmesi nedeniyle, beden ve zihinsel değişikliklerden dolayı bu dönemde cinsel ilişki isteğini kaybedebilir. Bu dönemde kadının genellikle mide bulantısı, yorgunluk, baş dönmesi ve iştah kaybı gibi erken gebelik belirtileriyle uğraşması, kötü bir ruh hali içinde olması ve herhangi bir cinsel ilişkiye isteksiz olması normaldir. Bu durumda, erkeğin sabırlı olması, eşinin durumunu anlaması ve bu dönemi sakin bir şekilde geçirmesine yardımcı olması önemlidir. Dördüncü aydan itibaren, bu belirtiler genellikle azalır ve kadının cinsel isteği normalden daha fazla artabilir, çünkü vajinada biriken kan akışı nedeniyle kadının cinsel isteği artar. Son ayda ise cinsel aktiviteyi azaltmak, vajinaya boşalma yapmamak ve gebelik süresince prezervatif kullanmak önerilir, çünkü bazı araştırmalar spermin erken doğumun ana nedeni olduğunu göstermiştir. Ayrıca, eşin bulaşıcı cinsel hastalıklara sahip olması durumunda, enfeksiyonu önlemek için prezervatif kullanımı önerilir.

İLGİLİ İÇERİK: Mutlu Seks Hayatı İçin Bilinmesi Gerekenler

Hamile kadınla cinsel ilişki pozisyonları

Hamile kadınla cinsel ilişki sırasında tercih edilebilecek çeşitli pozisyonlar vardır, ancak bu pozisyonlar kadının karnına baskı yapmamalı veya kadının sırtında ağrıya neden olmamalıdır. Bazı örnekler:

  • Yanal pozisyon: Eşler, birbirlerine karşı olmayacak şekilde yan yatarlar ve erkek eşi arkadan penetrasyon yapabilir. Bu pozisyon hamile kadın için rahat olabilir, ancak erkeğin yardımıyla penetrasyon gerçekleştirilmesi gerekebilir.
  • Eğik yüzüstü pozisyon: Kadın karnı üzerine yatar, ancak yatakta yükseklik sağlanmalıdır, böylece bebeğe fazla baskı oluşmaz.
  • Dik pozisyon: Kadın dizleri üzerinde çöker ve elleri yatağa dik olacak şekilde dururken, erkek de dizleri üzerinde durur. Penetrasyon arkadan gerçekleştirilir.
  • Dik yüzüstü pozisyon: Kadın sırt üstü uzanırken, bu pozisyon hamile bir kadın için zor olabilir.

Yorum Gönder