Çocuklarda Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Hayatın içinde kendilerine bir yer bulmak ve kendilerini göstermek için doğdukları andan itibaren mücadele içine giren çocuklarda büyükler gibi depresyona girebilirler.

Çocuklarda Depresyon Belirtileri

Çocuklarda depresyon belirtileri

Çocuklarda depresyon belirtileri yetişkinlerde olduğu gibi bıkkınlık, bezginlik, mutsuzluk, içine kapanma veya tam aksine isyankarlık, hırçınlık, aşırı tepkiler şeklinde görülmektedir. Hayatın başında bu psikolojik sorunla karşılaşan çocukların mutlaka aileleri tarafından iyi gözlemlenmesi gelecek yıllarda da sorunun devam etmemesi için çok önemlidir. Çocuklarda depresyon belirtileri hareketlerdeki değişikliklerin haricinde uyku düzenlerinde de farklılıklar ve sorunlar yaşanabilir.

Çocukların bu sorunu yaşadıklarının en önemli kanıtı okuldaki başarısızlıkları da olabilir. Çocukların bu soruna karşı yaşadıkları psikoloji derslerine adapte olamamalarına, ders çalışamamalarına neden olmaktadır. Çocukların karşılaştıkları bu sorun ağırlıklı olarak ailedeki sorunlardan kaynaklanmakla birlikte öz güven eksikliği duyan ve arkadaşları ile iletişim kuramayan çocuklarda da bu sorunla karşılaşılmaktadır. Ebeveynlere çocuğun yetişmesinde çok önemli görevler düşmekle birlikte özellikle bu belirtileri gözlemlediğiniz yavrunuzun üzerine gitmek yerine anlamaya çalışmalı ve problemi aşmasına yardımcı olunmalıdır.

Çocuklarda depresyon nedenleri

Çocuklarda depresyon nedenleri arasında en sık rastlanılanı anne baba arasındaki ayrılıklar veya sorunlar olarak öne çıkmakla birlikte ebeveynleri tarafından yeterli ilgiyi görmeyen çocuklarda depresyona sürüklenebilirler. Okul hayatlarında arkadaşları ile iletişim kuramayan, derslerinde başarılı olamayan ve çevresinde dışlanan evlatlarda da bu sorunla karşılaşılabilir.

Altını ıslatmadan hırçınlığa ve iştahsızlığa kadar farklı şekillerde görülebilen bu sorun gelişim döneminde çok önemli problemlerle karşılaşmanıza neden olabilir. Bebeklerde de karşılaşılan depresyon hali mide ve bağırsak sisteminde sorunlar yaşanmasına, sürekli sebepsiz gibi görünen ağlamalarına, huzursuzluğa neden olabilir. Bebeklerde karşılaşılan depresyon annelerinin yeterli ilgiyi göstermemesi veya ayrı kalınması hallerinde kendini gösterecektir.

İLGİLİ İÇERİK: Bebek Sütten Ne Zaman Kesilir?

Ergenlik döneminde depresyon

Ergenlik döneminde depresyon en tehlikeli sorunlar arasında yer almakla beraber alkol, sigara hatta uyuşturucu madde bağımlılığına kadar gidebilir. Ergenlik döneminde depresyon belirtileri arasında sürekli tedirgin tavırlar, mutsuzluk, umutsuzluk, hayattan beklentisinin olmadığının anlaşılmasını sağlayan hareket tarzları ile tespit edilebilir.

Kendilerine güvenmeyen ergenlerde bu sorunla karşılaşabildiklerinden erken yaşlarda çocuklara özgüven kazandırılması bu yönden önemlidir. Bu yaşlardaki depresyon farklı riskleri yanında getirdiği gibi zararlı alışkanlıkların yanında fizyolojik ve psikolojik değişiklikler yaşayan evlatlarda intihar etme eğilimi dahi görülmektedir.

Çocuk depresyonu tedavisinde aile fertlerini de içine alan geniş bir inceleme yapılarak çocuğun bu sorunla neden karşılaştığı derinlemesine incelenmelidir. Aileden veya okuldan kaynaklanan sorunun tespit edilerek düzeltilmesi çocuğun ebeveynlerinin yardımı ile kısa sürede bu problemden kurtulmasını sağlayabilir. Bu sorunla karşılaşan yetişkinlerin aldığı antidepresanlar doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Depresyon geçiren çocukların tedavisine psikolojik destek alabileceğiniz bir uzmanla birlikte bu sorunu çözmeye çalışmanız başarı yüzdesini arttırmanızı sağlayacaktır.

Yorum Gönder