Cinsel İsteksizliğin Şaşırtıcı Nedenleri

Evliliklerde sorunların yaşanmasının ve mutsuzluklarla karşılaşılmasının sebepleri arasında yer alan cinsel isteksizliğin önüne geçebilmek için nedenlerini bilerek çözüm üretmeye çalışmanız ilişkinizi kurtarmak için önemlidir.

Eşler arasında cinsel ilgisizlik hakkında konuşacağız ve eşler arasındaki cinsel ilgisizliğin en önemli ve belirgin nedenleri şunlardır:

Cinsel İsteksizliğin Şaşırtıcı Nedenleri

Cinsel İlgisizliğin Nedenleri

Eşler arasında cinsel ilgisizliğe yol açan birçok olası neden vardır ve bu nedenlerin en önemli ve belirginleri aşağıdaki gibidir:

Psikolojik Gerilim

Bazı insanlar stres ve baskı koşulları altında çalışabilir ve çevrelerindeki baskı arttıkça bile hayatlarını iyi yönetmeyi başarabilirler, ancak genellikle stres ve gerginlik koşulları altında yaşarken seks arzusu hissetmezler.

Finansal sorunlar, bir hasta aile üyesine bakma ve diğer stres faktörleri cinsel isteği azaltabilir. Stresli yaşam koşullarında da cinsel yaşamı ve seksin zevkini sürdürmek için, bir danışmandan veya katılan doktordan stresli koşullarda cinsel performansı sürdürme konusunda başarılı yöntemleri öğrenmek daha iyidir.

İLGİLİ İÇERİK: Cinsel Hayatta Ön Sevişmenin Önemi

Evlilik Yaşamının Sorunları

Çözülmemiş evlilik yaşamı sorunları, özellikle kadınlarda, cinsel arzunun azalmasının en yaygın faktörlerinden biridir. Bu aynı zamanda seksin zevkini de büyük ölçüde azaltabilir.

Alkol

Bir veya iki içki almak, her zaman hislerimizin iyileşmesine yol açmaz. Alkol, bir yandan seks hayatımızdaki bazı engelleri kaldırabilir, ama diğer yandan cinsel arzunun uyuşmasına yol açabilir.

Eşlerden biri sarhoş olduğunda, özellikle bu eşler durumunda böyle değilse, bu diğer eşin ondan fiziksel olarak uzaklaşmasına ve onunla seks yapma arzusunu kaybetmesine yol açabilir. Bu yüzden, eşlerinize alkol konusunda kulak verin, eğer sarhoş olduğunuzda rahat hissetmiyorlarsa, o zaman cinsel hayatınız için bundan kaçınmayı denemelisiniz.

Uyku Saatlerinin Azalması

Düzensiz uyku saatleri veya çok az uyku saatleri cinsel hayatınıza zarar verebilir. Uykusuzluk nedeniyle biriken yorgunluk cinsel isteksizliğe ve seks için enerji kaybına yol açabilir. Ayrıca, çok aktif bir seks hayatı nedeniyle uyumasız geçen uzun geceler sonunda beden yorgunluğuna yol açabilir ve cinsel yaşamdan tükenmişlik hissine yol açabilir.

Aile Yapısı

Aile oluşturmak kendi başına cinsel isteği ve seksin zevkini zarar vermez, ancak çocuklarınızdan biri sizi seks sırasında görürse, bu isteğe zarar verebilir ve aile bazen çift için özel zaman bulmakta zorlanabilir, özellikle çocuklar yan odadaysa.

Bu yüzden, çocuk bakıcıları çocuklarınıza biraz para karşılığında bakmaktan mutluluk duyacaktır, bu da cinsel hayatınızı sürdürmenize yardımcı olacaktır.

İLGİLİ İÇERİK: Cinsel İlişkiye Hazırlanma Taktikleri

İlaçların Kullanılması

Bazı ilaçlar cinsel isteksizliğe yol açar, örneğin:

 • Antidepresan ilaçlar.
 • Yüksek tansiyonu tedavi etmek için ilaçlar.
 • Kemoterapi.
 • AIDS'i tedavi etmek için kullanılan ilaçlar.
 • Sentetik progesteron.

Bir ilacın dozunun değiştirilmesi veya ilacın türünün değiştirilmesi sorunu çözebilir. Eğer belirli bir ilacın cinsel arzunuza zarar verdiğini hissediyorsanız, onu almayı bırakmayın, ancak bu konuda doktorunuza danışın.

Vücut Algısı

Vücut imajımızdan veya eşimizin vücut imajından memnun olmadığımızda çekici hissetmek zor olabilir ve kendi vücudumuzdan memnuniyetsizlik cinsel hayatımıza zarar verebilir.

Negatif vücut imajına karşı yardımcı olmak için eşinize iyi bir pozitif his vererek ve vücudu nedeniyle hissettiği utangaçlığa karşı ona yardımcı olarak onun çekici olduğunu hissettirebilir ve vücut memnuniyetini artırabilir ve özgüvenini geliştirebilir ve sonra aydınlatılmış lambalarla seks yapmaya geri dönebilirsiniz.

İktidarsızlık

İktidarsızlık, erkeklerdeki fizyolojik bir problem olup, erkek organının ereksiyonunu elde etme veya sürdürme yeteneği olmaması nedeniyle seks yapma fiziksel yeteneğini kaybeder. İktidarsızlık, ilaçlar gibi fizyolojik yollarla tedavi edilebilir, bu da öz-imajı geliştirmeye ve düzgün bir şekilde seks yapmaya yardımcı olabilir.

Testosteron Seviyesinin Düşmesi

Erkek hormonu testosteron cinsel arzuyu uyarır ve yaşla birlikte testosteron seviyesi biraz azalır, ancak tüm erkekler testosteron seviyesi düştüğünde seks yapma arzusunu kaybetmez, ancak bu fenomen birçok erkek tarafından bilinir.

Depresyon

Depresyon ve onu tedavi eden ilaçlar, cinsel arzunun ve seksin zevkinin azalmasına yol açabilir ve cinsel istekte azalma, diğer belirtileri fark etmediğimiz veya görmezden geldiğimiz takdirde depresyonun belirtilerinden biri olabilir.

Menopoz

Menopoz, örneğin vajinal kuruluk durumları gibi, rahatsızlık hissi, sıkıntı ve seks yaparken seksin zevkinin azalmasına yol açabilecek fizyolojik değişikliklerle birlikte gelir.

Başarılı ve uzlaşmacı bir seks hayatının temel taşı:

 • Yakınlık, ve yakınlık seks için bir gizli kelime değil, iyi, sağlıklı ve tatmin edici bir seks hayatının en emin yoludur.
 • Kucaklamalar.
 • Kelimelerle aşkı ifade etme.
 • Profesyonel ve modern masaj.
 • Bunlar tüm eşler arasında yakınlığı inşa eder ve cinsel arzuyu ve seksin zevkini artırır.

Çiftler için Seks Hayatının Önemi

Eşler arasındaki cinsel ilgisizliğin en önemli nedenleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, şimdi bu cinsel yaşamın önemini öğrenelim:

 • Stresi hafifletir.
 • Kalp sağlığını iyileştirir.
 • Yara iyileşmesi.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Yaşlanmayı geciktirir.

Evliliklerde karşılaşılan cinsel isteksizliğin sebepleri

Evliliklerde karşılaşılan cinsel isteksizliğin sebepleri hakkında araştırmalar yağan uzmanlar psikolojik ve fiziksel onlarca sebep sıralarken bunların içinde şaşırtıcı etkenlerde bulunmaktadır. Cinsel isteksizliğin şaşırtıcı nedenleri arasında en dikkat çekici ve etkili olduğunu düşündüğümüz antidepresanlar, ağrı gidericiler sizin psikolojinizi veya ağrınızı gidermeye çalışırken cinselliğinizi riske edebilir. Özellikle antidepreanların ve doğum kontrol haplarının içinde bulunan bazı maddelerin hormonal dengenizi bozduğu ve seksten uzaklaşmanızı sağladığı yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu tip ilaçların kullanılması zorunluluğu halinde doktorla sorununuzu paylaşarak mutlaka düşük dozlarda alınması yönüne gidilmesi cinselliğinizin engellenmemesini sağlayacaktır.

Kadınların fazla kilolarından kurtulmak için yaptıkları diyetlerde cinsel hayatınızı riske eden önemli etkenlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Vücudunuzun alışılagelmiş beslenme sisteminden uzaklaşması sizin mutsuz olmanıza ve gerekli minarellerden, vitaminlerden mahrum kalmasında neden olarak psiklojinizin bozulmasına neden olacaktır. Kadınların diyetten olumsuz yönde etkilenen psikolojilerinin haricinde karşılaşabilecekleri yorgunluk, halsizlik, asabiyet gibi durumlarda cinsellikten uzaklaşarak ilişkilerinde sorunlar yaşamalarına neden olabilir. Diyetin haricinde çok zayıf veya çok şişman kadınlarında cinsel isteksizlik yaşayabilmeleri mümkündür. Günümüzde farklı nedenlerden dolayı hepimizin karşılaştığı en büyük sorun olan stres seks isteğini köreltmekle birlikte ilişkilerde sorunların yaşanmasının da en büyük nedenlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. İş hayatındaki farklı sorunlardan, trafikten, geçim sıkıntılarından veya çocuklarından sorunlarında dolayı karşılaşabileceğinizi yenmek için biran önce harekete geçmeniz seks yaşamınızı kurtaracaktır. Eşinizle kendinize vakit ayırmaya ve mümkün olduğunca stresli ortamlarda bulunmamaya dikkat etmeniz bu sorunu çözme yolunda atacağınız ilk adım olacaktır.

Cinsel isteksizliğin şaşırtıcı nedenleri

Cinsel isteksizliğin şaşırtıcı nedenlerinden biri de rahatlamak için içtiğimiz alkollü içecekler olarak karşımıza çıkmaktadır. İçki sohbetlerinde karşılaşmış olacağınız alkolün etkisi ile karamsar sözler ve hareketler sergileyen insanların ortak özellikleri seks hayatlarında da istedikleri performansı gösteremedikleridir. Rahatlamak veya zevklenmek içilen alkolün fazla tüketimi kendinizi bitkin hissetmenizi sağlayacağı gibi cinsel ilişkide çok önemli bir faktör olan motivasyonunuzun da bozulmasına neden olacaktır. Cinsel ilişkiyi negatif yönde etkileyen libido düşüklüğü seks isteğini azaltan hatta yok eden bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Eşinizle veya partnerinizle iletişim kurmakta, konuşmakta veya birlikte aktiviteler yapmakta zorlanıyorsanız bu da sizin libidonuzun düşmesine ve cinsellikten uzaklaşmanıza neden olacaktır. İlişkide çok önemli yeri olan iletişim sorununu aşmak için elinizden gelenin fazlasını yapmanız ve bu konuda eşinizden de yardım istemeniz yapılması gereken ilk iş olacaktır.

Cinselliğin en büyük düşmanı monotonluk olmakla birlikte uzun süreli evliliklerde veya birlikteliklerde karşılaşılan bu durumla mücadele etmeniz yılların vermiş olduğu tecrübe ile daha mutlu seks hayatına kavuşmanızı sağlayacaktır. Monotonluktan kaynaklanan cinsel isteksizliklerde farklı fanteziler çözüm olabileceği gibi eşinizle bu konuyu paylaşarak çözmeye çalışmanız kesin sonuç almanızı sağlayacaktır. Teknolojinin bizlere getirdiği sayısız avantajların yanında en büyük zararları arasında gösterilen eşlerin birbirinden ve cinsellikten uzaklaşması günümüzde çok sık yaşanan sorunlar arasında yer almaktadır. Yatak odalarında bile internetsiz yapamayan çiftlerin akıllarından hiç çıkmayan mailleri veya sanal arkadaşlıkları cinselliğin bitmesine neden olan en popüler nedendir.

Yorum Gönder