Cami İle İlgili Sözler, Cami Sözleri

İslam aleminin olmazsa olmazı Camiler ile ilgili anlamlı sözler ve Camii sözler sayfamıza hoş geldiniz. Bir Müslüman ülkesi olarak her ilimizde her köyümüzde mutlaka camilerimiz bulunmaktadır. Camilerimizin çok güzel bir yapıt olması ile birlikte namaz vakitlerinde onu daha da güzelleştiren insanlar İslam'ın sürekliliğini ve ölümsüzlüğü simgeleyenlerdir.

Cami Sözleri

En Güzel Cami Sözleri

Caminin mumunu yiyen kedinin gözü kör olur. Atasözü

Cami yıkıldıysa mihrap yerinde, kalır güzellikten eser demişler. Yesari

Camiler her yastaki Müslümana hitap eden bir nevi mekteptir. Hekimoğlu İsmail

Camide konuşmak kötü bir âdet, konuşmakla sakat olur ibadet.

Minareler, eğri dünyanın en doğrularıdır.

Mescitler şüphesiz Allah’ındır. Öyleyse oraIarda Allah’a yalvarırken başkasını katmayın. (Cin 18)

Cami ne kadar büyük olursa olsun, imam yine bildiğini okur. Atasözü

Camiler, nefsin ezildiği ve şeytani güçlerin, ruh ve mana karşısında mağlup düştüğü bir muharebe meydanıdır.

Caminin güzelliği sadeliğinde, süsü ise cemaatledir.

Beldelerin Allah’a en sevimli yerleri mescitlerdir. Beldelerin Allah’a en sevimsiz yerleri de çarşı ve pazarlardır. (MüsIim Mesacid, 288)

Camiler yeryüzünün her yanına kurulmuş, ezanla insanoğlu camiye davet olunmuş. Ömer Kirazlı

İLGİLİ İÇERİK: En Güzel Mevlana Sözleri / Anlamlı / Kısa

Bir kimse evine gelene nasıl ikramda bulunursa, Allah’ta evine (camiye) gelene özel ikramda bulunur. (Sahih-i Buhari Cilt 2, sayfa 625)

Cennete giden yollar, mescitlerden geçiyor. Mevla hep kullarını, secdelerde seçiyor. Ömer Kirazlı

Kim Allah için bir ev inşa ederse (mescit yaparsa) Allah’ta cennet’te onun için bir ev yapar. (Buhari, SaIat 65, MüsIim, Mesacid 4)

Camiler mü’minler için, uyanma, silkinme ve şuurlanma merkezidir.

Ta ilk gününden temeli takva üzerine kurulan mescit, elbette içinde namaza durmana daha layıktır. Onun içerisinde temizlenmeyi seven kişiler vardır. (Tevbe 108)

Cami-i köhne-i bî vakf’e, www.suskuncafe.com cemaat gelmez. Nabi

Mescidler yeryüzünde Allah’ın evleridir. Gökteki yıldızların yer ehlini aydınlattıkları gibi, onlarda gök ehlini aydınlatırlar. (Heysemi, Mecmeuz-Zevaid 117)

Camiden istifade eden millet, camiden istifade eden devlet, yükselmiştir. Ömer Kirazlı

Camiye gittim ama Allah bilir niye. Ne namaz kılmaya, ne dua etmeye. Eskiden bir kilim aşırmıştım camiden o eskidi gittim yenisini yürütmeye. Ömer Hayyam

Eceli gelen köpek cami duvarına işer. Atasözü

Camiler imansızın kalbine korku ve ürperti salan, her an her tehlikeye karşı mü’min mücahitlerin, hazır ve teyakkuz halde bulundukları birer askeri kışla, karargâh ve talimgâhtır.

Cami: Huzur yuvası, edep ve terbiye ocağı, ilim ve irfan dergahıdır. Ömer Kirazlı

Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekatı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunIardır. (Tevbe 18)

İLGİLİ İÇERİK: Dervişlerin Söylediği Sözler, Derviş Sözleri

Camiler: Dini ve meşru olan, dünyevi bütün islerin müsavere edildiği veya ibadetin topluca sunulduğu yerlerdir.

Allah’ın mescitleri içinde, Allah’ın isminin anılmasını men eden ve o mescitlerin harap oImasına çalışandan daha zalim kim vardır? İşte o zalimler yok mu, onların bu mescitlere korka korka girmekten başka hakları yoktur. Bunları yapan o zalimlere, dünyada büyük bir felaket ve mahrumiyet, ahirette de büyük bir azap vardır. (Bakara 114)

Cahiller serbest ama bütün yollar yasak. Onlar meydana hakim, bizse camide tutsak. Necip Fazıl Kısakürek

Zarar vermek, inkar etmek, mü’minlerin arasını ayırmak, Allah ve Peygamberine karşı savaşanlara daha önceden gözcülük yapmak üzere bir mescit kurup; “Biz sadece iyilik yapmak istedik” diye yemin edenlerin, yalancı olduklarına şüphesiz ki Allah şahittir. (Tevbe 107)

Mabetler, mukaddes kimselere vakfedilmiş, müzeler değil, fakat günahkarlar için birer hastanedir. A.Van Buren

Müşriklerin, kendi inkarlarına kendileri şahit olup dururlarken, Allah’ın Mescitlerini imar etmeleri mümkün değildir. Onların bütün yaptıkIarı boşunadır. Ve onlar ateş içinde ebedi olarak kalıcıdırlar. (Tevbe 17)

Bir kimsenin mescide alakasını görürseniz, onun mü’min olduğuna şehadet edin, zira Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor: “Allah’ın www.suskuncafe.com mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inananlar imar ederler. (Tirmizi, Tefsir, Sure 2. H. No 3092)

Ben yeryüzü halkına azap etmeyi murat ettiğimde mescitleri inşa, tefriş, tamir ve tenvir edenleri, benim rızam için sevişenleri ve seher vakitlerinde istiğfar edenleri görünce onlara azap etmekten vazgeçerim. (İIahi HadisIer DİB. YayınIarı Hasan Hüsnü Erdem 1982, Sayfa 28)

Yorum Gönder