Kekik Çayının Faydaları Nelerdir ?

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir

Kekik çayının faydaları o kadar fazladır ki, mutlaka ara sıra tüketiniz. Kekik, pişirildiğinde eşsiz tadı ve aroması nedeniyle mutfak uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır ve onu güçlü bir bitkisel ilaç yapan bir dizi aktif bileşen içerdiğinden binlerce yıldır tıbbi geleneklerin bir parçası olmuştur. güçlü bir antioksidandır.

Kekik çayının sağlığa birçok faydası vardır. Bunlar arasında adet kramplarını hafifletmek, hazımsızlığı yatıştırmak, bilişsel gücü artırmak, uykuya yardımcı olmak, enfeksiyonları önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, kronik hastalıkları önlemek ve solunum sistemini iyileştirmek yer alır. Nane ailesi Lamiaceae'deki bitkilere alerjisi olan herkes kekik çayından kaçınmalıdır. Aşırı kekik çayı tüketimi mide bulantısı veya kusmaya, ayrıca deri döküntülerine ve kalp atış hızının yavaşlamasına neden olabileceğinden ölçülü tüketilmelidir. Bu sağlıklı çay normal, ölçülü miktarlarda tüketilirken, olumlu sağlık etkileri olumsuz olanlardan daha ağır basmalıdır.

Kekik yaprakları nasıl kurutulur:

Çayı hazırlamadan önce kekik yapraklarını kurutmanız gerekecek. Saplarını kesin, iyice yıkayın, kurutun, ardından küçük bir demet halinde bağlayın ve kuruması için asın. Kekiğin tamamen kuruması yaklaşık iki hafta sürecektir. Daha sonra kuru kekik yapraklarını çıkarmak kolay olacaktır. Daha sonra ezerek ince bir çay tozu haline getirebilir veya bir içecekte kullanmak üzere bütün halde bırakabilirsiniz.

Kekik çayı nasıl yapılır:

Malzemeler:

• 1 çay kaşığı kurutulmuş kekik yaprağı.
• 2 su bardağı su (süzülmüş).
• 1 tatlı kaşığı bal
• 1 limon dilimi.

Nasıl hazırlanır:

• Suyu küçük bir tencereye koyun ve kaynatın, ardından ısıyı kaynama noktasına indirin.
• Ardından içine kuru kekik yapraklarını ekleyin ve tencerenin kapağını kapatın.
• Karışımı kaynar suda yaklaşık 5 dakika demlemeye bırakın.
• Ardından kaseyi ocaktan alın ve 1-2 dakika soğumaya bırakın.
• Ardından çayı bir bardağa süzün, içine bir dilim limon ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin ve afiyetle tüketin.

Kekik çayının vücut için sağlığa faydaları

Kekik çayı, diğer birçok şeyin yanı sıra kronik hastalıklar, solunum yolu enfeksiyonları, obezite, kas spazmları, adet krampları, uykusuzluk, bunama, mide rahatsızlıkları ve kabızlık çeken insanlara inanılmaz faydalar sunar. Bunun nedeni, içerdiği yüksek C vitamini, A vitamini, bakır, demir, manganez, potasyum, fosfor, karvakrol, piridoksin ve birçok güçlü antioksidan bileşiktir.

1. Kekik çayı antioksidan özellikler içerir

Kekik çayındaki aktif bileşenler, birçok hastalığı önleme veya hafifletme ile ilişkilendirilmiştir. Vertigo, multipl skleroz, kulak çınlaması, hepatit ve zona dahil, vücuttaki genel oksidatif stresi azaltır. Bu, kekik yağındaki timol, luteolin ve diğerleri dahil olmak üzere antioksidanlardan kaynaklanmaktadır.

2. Kekik Çayı Solunum Sağlığını Artırır

Kekik çayının en önemli faydalarından biri, solunum sağlığını geliştirmeye, öksürüğü yatıştırmaya, tıkanıklığı gidermeye ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olan antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikler içermesidir.

3. Kekik Çayı Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Nihai kilo verme çayı olarak övülen bu bitkisel ilaç, iştahı bastırırken aynı zamanda enerjiyi yükseltip değerli besinleri sağladığı ve öğünler arasında daha az atıştırmaya neden olduğu için belirtilmektedir. Ayrıca metabolizmayı iyileştirerek yağ yakmaya yardımcı olabilir ve böylece kilo kaybını teşvik eder.

4. Kekik Çayı Adet Kramplarını Giderir

Kekik çayı, bazı aktif bileşiklerin antispazmodik özellikleri sayesinde adet kramplarını gidermede çok etkilidir. Bu çay aynı zamanda adet ağrısını ve rahatsızlığını gidermeye ve hatta ruh hali değişimleri gibi diğer yan etkileri iyileştirmeye yardımcı olabilir.

5. Kekik Çayı Bağışıklık Sistemi Sağlığını Artırır

Kekik çayındaki yüksek C vitamini içeriği ve antioksidanlar, onu bağışıklık sistemi için ideal bir destek haline getirerek soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hızlı bir şekilde hafifletmeye yardımcı olur, C vitamini ayrıca beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarırken, timol ve apigenin gibi güçlü antioksidanlar yardımcı olur. Stresi azaltır. Vücut tarafından üretilen serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresi giderir ve bu çayın antibakteriyel ve antiseptik yapısı da enfeksiyon ve patojenlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

6. Kekik çayı hafızayı geliştirir

Erken araştırmalar, kekik çayının hafızayı geliştirmeye ve odaklanmaya yardımcı olabileceğini ve beyindeki beta-amiloid birikimini yavaşlatabileceğini göstermektedir. Timol ayrıca beyindeki bilişi keskinleştiren ve bilişle ilgili yaşa bağlı sorunları önleyen omega-3 seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir.

7. Kekik Çayı Doğru Sindirimi Teşvik Eder

Mide rahatsızlığı, mide bulantısı, kabızlık veya şişkinlik ve kramplardan şikayetçiyseniz, antibakteriyel etkilerinin yanı sıra doğal anti-enflamatuar ve yatıştırıcı doğası mide birikintilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğinden kekik çayı mükemmel bir çare olabilir. sindirimi teşvik eder Uygun ve aynı zamanda bağırsak hareketlerini normalleştirir.

Kekik çayının yan etkileri:

Pek çok sağlık yararına rağmen, kekik çayının bu lezzetli içeceği sağlık rejiminize eklemeden önce dikkate alınması gereken bazı olası yan etkileri vardır.

Mide bulantısı: Çok fazla kekik çayı içmek mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, kusma ve mide ağrısına neden olabilir. Bu çay bazı çok güçlü kimyasallar ve aktif maddeler içerir, bu nedenle önlemek için günde 1-2 bardaktan fazla içilmesine gerek yoktur. Bu dertlere çare bulun ve keyfini çıkarın.

Alerjiler: Diğer bitkilerde olduğu gibi, bazı insanlar özellikle biberiye, nane ve kekik gibi Lamiaceae familyasındaki diğer bitkilere alerjisi varsa kekiğe alerjisi vardır. Bu alerjik reaksiyon ayrıca sıkıntıya neden olabilir. Ağrı ve diğer ciddi semptomlar Bunlardan herhangi birini yaşarsanız, kekik kullanmayı bırakın ve tıbbi yardım alın.

Hamilelik: Araştırmalar biraz sınırlı olsa da çoğu uzman, adet kanamasını uyararak hamileliğin erken dönemlerinde düşüklere yol açabileceğinden hamilelik sırasında kekik çayından kaçınılması gerektiğini söylüyor. Benzer şekilde emziren kadınların bu çayı içmeleri önerilmez. Güçlü bitki çayı ayrıca, bir doktora danıştıktan sonra hariç.

Kalp sorunları: Araştırmalar, daha önce kalp hastalığı olan kişilerin kekik çayını aşırı içmeleri halinde olumsuz yan etkiler yaşayabileceğini göstermiştir.

Genel bir kural olarak: Günlük veya haftalık rutininize yeni bir bitki çayı eklemeden önce daima doktorunuzla konuşmalısınız.

Yorum Gönder